BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Begyűrűzött a Jukosz-botrány

2003. október 27. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelentős áreséssel kezdődött a pesti részvénykereskedés a hosszú hétvége után. A BUX 279 ponttal - azaz 2,85 százalékkal - esett zárásig, részben a múlt hét végi általános európai visszaesés, részben a Jukosz-elnök letartóztatásáról, valamint a moszkvai tőzsde tízszázalékos csökkenéséről érkező hírek hatására. A befektetők kezdetben főleg a jelentősebb oroszországi kitettséggel bíró blue chipeket vették célba, de zárásra csaknem valamennyi nagyobb papírból jelentős eladó tételek jelentek meg. A forgalom csaknem 12 milliárd forint volt.
A legnagyobb forgalmat a Mol részvényeivel bonyolították, árfolyama a kereskedés derekán már 6600 forintig esett, annak ellenére, hogy a Jukosz írásban erősítette meg: Hodorkovszkij letartóztatása nem veszélyezteti a Mol olajellátását. A 6600 forintos szint azonban elég erős támasznak bizonyult, és végül efölött, 6645 forinton zárt a papír, 4,2 milliárdos forgalom mellett. A hétfői nap vesztesei kétségkívül az orosz piacon jelenlévő gyógyszergyártók voltak. A múlt szerdán még 24 800 forinton záró Richterért délután kettőkor már csak 23 400 forintot adtak, végül 4,2 százalékos csökkenéssel, 23 750 forinton végzett. Hasonló mértékű eséssel fejezte be a kereskedést az Egis is, záróára 8410 forint lett.
Bár a kereskedés elején stabilabbnak mutatkozott, később az OTP piaca is nyomás alá került: 60 forintos esés után 2740 forinton végzett. Az átlagosnál valamivel nagyobb mértékben gyengült a Matáv, a távközlési papírt 805 forinton is adták a nap végén. A kisebb papírok közül a Rába, a NABI, a Phylaxia, a Humet és a Fotex kurzusa esett komolyabb mértékben, míg a Danubius erejéből kétszázalékos emelkedésre is futotta e szomorú őszi napon.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet