Az OTP Bank tegnap benyújtotta szándéknyilatkozatát az albán pénzügyminiszternek az ország legnagyobb, százszázalékos állami tulajdonban lévő bankjának megvásárlására. Az Albán Takarékpénztár, amelynek 35-100 százalékos részesedését szeptember 23-án hirdették meg eladásra, az albán gazdaság kedvező növekedési kilátásai miatt keltette fel a nemrég a szomszédos Bulgáriában bevásárló OTP érdeklődését. A stratégiai részesedésszerzésre törekvő bank számára mindez nem jelent sem anyagi, sem egyéb kötelezettségvállalást - áll az OTP közleményében.
Az új célpont mérlegfőösszege alapján valamivel nagyobb, mint a bolgár DSK, június 30-án 1406,2 millió euró (a DSK-é 1148 millió euró), igaz, saját tőkéje csak 43,7 millió euró a DSK 145 millió eurójával szemben. A bank betétállománya az első félév végén meghaladta az 1350 millió eurót, hitelállománya viszont csak 3,2 millió eurót tett ki. A bank a speciális albániai viszonyoknak megfelelően gyakorlatilag nem helyez ki hitelt, bevételeit jórészt a betétek állampapírba fektetésével szerzi. Meglehetős hatékonysággal, hiszen adózás előtti nyeresége 13,1 millió, az adózott pedig 9,8 millió eurónak megfelelő lek volt a félév végén. A bank az utóbbi öt évben átlagosan 39 százalékos sajáttőke-arányos eredménnyel (ROE) működött, ami jobb, mint az OTP hasonló mutatója. A magyar bank kelet-közép-európai jelenlétének erősítése mellett minden bizonnyal egyúttal a nyereségnövekedés dinamikájának megőrzését is várja a fejletlenebb pénzügyi piacokon való terjeszkedéstől. Az OTP sikere esetén - mint ahogy azt Szlovákiában tette - nyilván számos kapcsolódó szolgáltatást (biztosító, gépjárműlízing) - vezethetne be a jövőben. Ez a privatizátoroknak sem lenne ellenére, ugyanis - mint azt az Albán Nemzeti Bank egy tanulmányában megállapítja - hiába van az ország 14 kereskedelmi bankja már magánkézben, az állami tulajdonú Albán Takarékbank piaci részesedése akkora, hogy gátat vet a piaci versenynek és az új termékek bevezetésének.
A K&H elemzője, Pártl Zoltán tegnap megjelent elemzésében - nem hallgatva el az értékelés nehézségeit - 220 millió dollárra teszi az Albán Takarékpénztár értékét. Az ár 15 százalék diszkontot tartalmaz a DSK-hoz képest. Az elemző szerint ezt például indokolja az, hogy a DSK-hoz viszonyítva kevesebb szinergiahatásra lehet számítani az OTP és az Albán Takarék között. Az elemző egyébként ettől függetlenül, a részvényárfolyam közelmúltbeli emelkedésére hivatkozva „vétel”-ről „felülteljesítő”-re rontotta a bankpapírra adott ajánlását, a célár 2 százalékkal csökkenve 3200 forint lett.
