BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Növekedési pályán a BorsodChem

Javult a PVC-gyártás jövedelmezősége az elmúlt hónapokban, ennek ellenére idén és jövőre nehéz piaci környezetre számít a BorsodChem vezérigazgatója. A társaságnak 200–400 millió forintos terhet jelentenek a jövőre tervezett új adók.

2003. október 16. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelentősen javult a PVC-por és a PVC-termékek gyártásának jövedelmezősége az elmúlt időszakban – mondta a NAPI Gazdaságnak Kovács F. László, a BorsodChem vezérigazgatója. Augusztus–szeptember folyamán 100 eurós áremelést sikerült elérniük a gyártóknak, miközben az előállítási költségek felét képviselő etilén ára nem emelkedett. Októberben további 50 eurós emelést tudtak kiharcolni, ami 70-80 eurós etilén-áremelkedéssel párosult, így összességében a jövedelmezőség tovább javult. A kedvező folyamatot megakaszthatja a téli időszak, amely hagyományosan gyengébb PVC-kereslettel jár. Jövőre a vezérigazgató a PVC-gyártás jövedelmezőségének kismértékű javulását várja az idei évhez képest.
Miközben a klór-vinil termékcsoportnál kedvező változások történtek, a BorsodChem másik fő kémiai területén, az izocianátoknál már vegyesebb a kép. A tiszta MDI árának erodálódását még ellensúlyozta a – nagyobb volumenben termelt – nyers MDI drágulása, ám a TDI ára mélypontra esett. A BorsodChemnek a múlt évtől kezdődően jelentős nyereséget hozó TDI piacát két gyártó újraindulásával kapcsolatos piaci várakozások határozzák meg. A TDI-nél jövőre a 2003-as átlagnál alacsonyabb jövedelmezőséggel lehet számolni, míg az MDI a negyedik negyedévben és 2004-ben is több nyereséget hozhat a BC várakozásai szerint.
„Ha nem tudod drágábban, adj el többet” elvet követve a BorsodChem új, 80 ezer tonna kapacitású MDI-gyár építésébe kezd. (A jelenlegi kapacitás 60 ezer tonna.) A társaság kiharcolta, hogy a japán Mitsui, a korábbi MDI-gyár licencadója önálló technológiának ismerje el a BC mérnökei által kifejlesztett eljárást, így amellett, hogy az új gyáránál megspórolja a licencdíjat, a BC egy fontos termék önálló technológiájának tulajdonosa lesz, még ha azt egyelőre nem is értékesítheti szabadon. Az MDI-gyár hatósági engedélyei megérkeztek, a beruházás a közeljövőben indul és 2005. júniusban fejeződik be – mondta Kovács F. László. Jövőre 60-ról 75 ezer tonnára bővítik a TDI-gyár kapacitását is. Újdonság, hogy ehhez a bővítéshez igazítják a nagyleállást is, vagyis a korábban 12-ről 18 hónapra növelni tervezett ciklus végül 21 hónapos lesz.
A VCM (vinil-klorid) gyár építése jól halad, az első ütem jövő év elején elkészül. Ezzel már 120 ezer tonna etilént tudnak átvenni a TVK-tól, míg a TVK új krakkolója elkészültével beindul a második ütem, amely 140-150 ezer tonnás etilénfelhasználást tesz lehetővé.
Jövő júniusra 4 milliárd forintos beruházással 330 ezer tonnára növelik a PVC-kapacitást, s 2005-re már 400 ezer tonna szerepel a tervekben.
Még az ősszel döntés születik az új klórüzemről, amely 2006 elején, a VCM második bővítésével egy időben lesz kész.
A BorsodChem idén 80 fővel, 2850-re növeli dolgozói létszámát, ezzel teljesíti az adómentesség feltételeit. A megemelt létszámmal ugyanakkor már a következő beruházások létszámigénye is fedezve van.
A BC harmadik negyedéves teljesítményéről a vezérigazgató elmondta, hogy a devizahiteleken elszenvedett árfolyamveszteség másfél milliárd forinttal csökkent, az üzemi eredmény pedig nem lesz rosszabb, mint a tavaly. (Az üzemi nyereség 2002 első kilenc hónapjában 9,344 milliárd, ezen belül a harmadik negyedben 2 milliárd forint volt.)
Több jövőre bevezetni tervezett intézkedés okoz pluszköltséget a BC-nek, ezek kedvezőtlen esetben 400 milliós, a kedvezőbb szcenárió esetén 200 milliós terhet jelentenek. Az egyik ilyen az energiaadó, amely 250 milliós többletterhet okozna. Az ökoadó százmilliós nagyságrendű költséget jelentene a vállalatnak, attól függően, hogy a parlament végül milyen szövegezéssel fogadja el a javaslatot. Az árbevétel 0,25 százalékára rúgó innovációs adó 2-300 millió forint lenne, de ezt később a végrehajtott beruházások miatt vissza tudják igényelni. A vezérigazgató bízik benne, hogy a parlament olyan változatot fogad el az adóemeléseknél, ami nem jelent az EU-országok vállalásainál nagyobb terheket, mivel ez versenyhátrányba hozná a magyar cégeket.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet