BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak nagy tételek miatt nőttek az ingatlanalapok

2003. október 12. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az előző hónapokhoz képest mérsékeltebb ütemben, de szeptemberben is csökkent a hazai befektetési alapokban levő vagyon összértéke: az augusztusi 1,5 százalék után most csak 0,4 százalék volt a mérséklődés - közölte a Bamosz (Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége). Ezen belül a legnagyobb súlyú kötvényalapok 0,3, a pénzpiaci alapok 3,7 százalékkal estek vissza. Háromszázalékos volt a részvényalapok zsugorodása is, sok befektető a részvényárak emelkedését feltehetően az elért nyereség besöprésére használta fel. A nyugdíjpénztári pénzek és az egyéb portfóliók értéke viszont stabilan és megbízhatóan növekszik - értékük ma már megközelíti az alapokét -, így a Bamosz-tag alapkezelők által kezelt vagyon összességében 0,8 százalékkal gyarapodott.
A legnagyobb ütemben, több mint 14 százalékkal, mintegy 7 milliárd forinttal az ingatlanalapok bővültek, ez azonban elsősorban „egyszeri tételek” eredménye, a „normál” növekedés - számításaink szerint - csak két százalék körüli lehetett. Egyrészt a múlt hónapban egyetlen napon mintegy 4 milliárd forint intézményi pénz érkezett az OTP Ingatlan Alapba, hogy az kifizethesse az ÁPV Rt. székházának vételárát. Másrészt ekkor jött létre egymilliárd forinttal a CIB Ingatlan, ami nagyon nagy valószínűséggel szintén egyszeri intézményi pénzt jelent az alapítás megkönnyítésére. Ráadásul ez az alap - két másik társához hasonlóan - alapok alapjaként működik, vagyis más ingatlanalapokba fektet, ezek a pénzek pedig duplán jelennek meg a statisztikában.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet