A befektetési szolgáltatók (bankok és brókercégek) a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) jelentése szerint ez év második negyedében - hasonlóan az első három hónaphoz - hangzásra szinte elborzasztó, 33 494 milliárd forintos származékos piaci forgalmat bonyolítottak le. Ez a hazai GDP többszöröse. (Az adatok duplikáltak, azaz az üzletek mindkét oldalát számba veszik.) Tavaly az egész évi forgalom bő 70 ezer milliárd forint volt, így az intézmények időarányosan már megközelítették ezt a szintet. Ennek a forgalomnak a 98,9 százaléka a tőzsdén kívül, a nyilvánosságtól elzárva bonyolódott le, és közel 98 százalékát a bankok kötötték, csak a fennmaradó részt a brókercégek. A forgalom nagyrészt a bankok kockázatkezelési tevékenységének része volt, főként határidős devizaügyletek és devizaswapügyletek tették ki. A bankok persze a nettó elszámolás miatt a 33 ezer milliárd forintos értéknek nyilván csak töredékét kockáztatták egy-egy időpontban - utalnak rá a PSZÁF elemzései. A két hazai tőzsde, amelynek devizaforgalma az idén szintén erősen növekszik, nyilván boldog lenne, ha csak e forgalom tizedét át tudná terelni a parkettre, hiszen az is az üzletek megtízszerezésével lenne egyenértékű.
A jelentésből az is kiderül, hogy tavaly és az idei első negyedévben a tőzsdén kívüli származékos forgalom mintegy 70 százalékát generálták külföldiek, a másodikban pedig már 77 százalékát (ekkora arányban voltak külföldiek a bankok ügyfelei).
Az azonnali értékpapír-forgalom egyébként - tőzsdén és tőzsdén kívül összesen - a származékos harmada, 11 365 milliárd forint volt, aminek 70,6 százaléka állampapírban, 21,5 százaléka részvényben bonyolódott le. Ezen a területen papíron kevésbé nyomasztó a bankok súlya, az állampapírszektorban 61, a részvények esetében csak 15 százalékos, de ez persze a banki hátterű brókercégek miatt csak látszólagos. Érdekesek a zártkörű részvénykibocsátásokról szóló adatok is. Az utóbbi pár évben csupán egy-egy új részvényt vezettek be a tőzsdére - idén a Forrást -, és a tőzsdei cégek alaptőke-emelései sem voltak jelentősek. Eközben több száz tranzakció során tavaly egész évben 262, idén június végéig azonban már 361 milliárd forintnyi részvényt bocsátottak ki zárt körben, túlnyomó részben alaptőke-emeléssel. Ezen a területen is bőven vannak tehát tartalékai a tőkepiacnak, ha kevés is a remény a társaságok tőzsdére terelésére.
