Folyamatos forinterősödés jellemezte a harmadik negyedévet. Június 30-án még 266,30 forintot kellett adni egy euróért, szeptember 30-án viszont már csak 254,61 forintot, miközben a dollárral szemben 233-ról 218,23 forintra javult a magyar valuta. A négy legnagyobb adóssággal rendelkező tőzsdei cégnek (a Matávnak, a Molnak, a BorsodChemnek és a Danubiusnak) együttesen több mint 700 millió euró hitelállománya volt a féléves adatok szerint (NAPI Gazdaság, 2003. augusztus 15., 13. oldal), és ezen 22 milliárdos árfolyamveszteséget szenvedett el az első félév során. A veszteségből 10,7 milliárd jutott a Molra, 5,8 milliárd az adósságai zömét jókor forintosító Matávra, 3,5 a BorsodChemre és 1,85 millió a Danubiusra.
A harmadik negyedévben a hiteleken - változatlan adósságstruktúrát feltételezve - a Mol mintegy 4, a Matáv 2, a BorsodChem 1,4, a Danubius 0,7 milliárd forintot „nyert vissza”. Mindez különösen a két kisebb tőzsdei cégnél jelent komoly változást, hiszen a Mol eredményének szórása üzemi szinten jóval nagyobb 4 milliárd forintnál, a Matáv 50 milliárd körüli várható háromnegyed éves eredményéhez képest pedig aligha jelentős az árfolyamveszteség csökkenése. A Danubius viszont a forint relatív gyengüléséből is profitált - éppen a legnagyobb turistaforgalmat hozó nyári hónapokban volt stabilan 260 fölött az euró -, így „csak" a beutazóforgalom általános visszaesése sújtja. A tavalyi 3,8 milliárdos kilenchavi profit ezért csak álom lehet számára. A BorsodChem üzemi szinten valószínűleg többet tud idén a tavalyi 9,3 milliárdnál (már az első félévben 7,6 milliárd volt az üzemi profit), már csak exportőr volta miatt is. A pénzügyi veszteség még így is 3 milliárd felett lehet.
Az adósságok nélkül gazdálkodó Richtert a forint mozgása csak az exportárak révén érinti, de teljes bevételének csaknem fele dollárban képződik, így inkább szomorú lehet. Bánatát csak a fedezeti ügyletek elérhető profitja mérsékli, fedezettsége a korábbi hírek szerint mintegy 70 százalékos. Hasonló okból nem lehet igazán vidám a forintért termelő, de dollárban eladó NABI sem. A többi exportőr helyzete - főként a Rábáé és a Globusé - viszont javult a harmadik negyedévben.
