BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét csak öt likvid részvény van a tőzsdén

2003. október 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BÉT közzétette, hogy mely részvények voltak „megfelelő likviditással rendelkezők” a szeptember végén zárult naptári negyedévben. A listán csak öt papír, az OTP, a Mol, a Matáv, a Richter és az Egis szerepel. Ez azt jelenti, hogy a negyedév során ezeknek a részvényeknek a napi átlagos tőzsdei forgalma haladta meg a százmillió forintot. A titulus azért fontos, mert a tőkepiaci törvény szerint az ilyen tőzsdei részvényekbe a befektetési alapok többsége tőkéjének 15 százalékát is fektetheti, míg az alacsonyabb likviditásúaknál ez az arány csak 10 százalék lehet.
A lista egyébként jellemzően tavaly is ugyanezeket a részvényeket tartalmazta, az idén azonban a tőzsdei forgalom élénkülése miatt többször bővült. Az első negyedévben az IEB és a Pannonplast tudott bekerülni ebbe a körbe, igaz, azután ki is esett mindkettő.
A második negyedévben a Démász és a BorsodChem ütötte meg a mércét, most azonban ezek is kipotyogtak.
Az alapok azonban egyelőre nem kerültek eladási kényszerbe. A törvény szerint, ha az értékelési árak változása következtében „a befektetési alapban valamely portfólióelem aránya jelentősen (több mint huszonöt százalékkal) meghaladja a törvényi előírást, az alapkezelő köteles értékpapíralap esetében harminc, ingatlanalap esetében száznyolcvan napon belül legalább a törvényben megengedett szintre csökkenteni az adott portfólióelem arányát”. Vagyis az alapkezelőnek van ideje arra, hogy megfontoltan adjon el a papírokból. Ugyanakkor az is igaz: az alapok jelentéseiből jól látható, hogy általában a legnagyobb cégek részvényeiből is csak 10 százalék körüli hányadot tartanak, a többi részvénnyel ennél jóval óvatosabbak. Harmadszor pedig, a legnagyobb hazai részvényalap (az OTP Quality) tőkéje sem éri el a 20 milliárd forintot, így legrosszabb esetben is egymilliárdos eladást indukálna egy ilyen probléma. Ez viszont több napra elosztva már nem is jelent olyan komoly kínálatot a leglikvidebb papíroknál. Ráadásul egy ügyes alapkezelő a negyedév során is figyelheti a forgalmat, és korán felkészülhet egy ilyen szituációra.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet