Amit a kormány tavaly adott, azt most vissza is veszi - kommentálták tőkepiaci megfigyelők a 2004-es szja-törvény-tervezet befektetési adóhitelről szóló részét. A tőzsdei műveletek árfolyamnyereségének megadóztatása tavaly megszűnt, ez vitathatatlanul gáláns gesztus volt a tőkepiac felé, (ennek a BUX index idei 30 százalékos és a tőzsdei forgalom 40 százalékos emelkedése formájában meg is volt az eredménye). A 2001-es év után az állam által beszedett 4-5 milliárd forintnyi tőzsdei árfolyamnyereségnél sokkal nagyobb összeget fizethetnek most be a tőzsdézők az adóhitel megszüntetése miatt.
Az adótörvény-tervezet szerint 2004-ben megszűnik a befektetési adóhitel, és az igénybe vett hitel összegét 2007. április 20-ig vissza kell fizetni. A törvényalkotó nagyvonalúnak szánt kedvezménnyel ösztönzi a korai visszafizetést. A tervek szerint ez 2004. október 31-ig a befizetett összeg 81,82 százaléka, de legfeljebb a teljes fennálló adóhitel 45 százaléka lehet, ám csak abban az esetben, ha 2003-ban az illető már nem vesz igénybe adóhitelt. (Erre 2000 óta amúgy is csak legfeljebb évi 200 ezer forint erejéig van lehetősége.) A 81,82 százalékos arány úgy jött ki, hogy ha valakinek például 1 millió forint adóhitele van (ebből legfeljebb 600 ezer forint lehet a befektetett összeg 20 százaléka utáni, a többi óhatatlanul a 2000 előtti szabályok szerint 30 százalék utáni hitel), akkor 550 ezer forint befizetésével mentesül a többi 450 ezer visszafizetésétől. Ha 2005. június 30-ig fizet, vagy már 2004 októbere előtt, ám mohó volt, és a 2003-as bevallásában is igénybe vette a hitelt, akkor már csak 25, illetve 20 százalékos a kedvezménye. (Számszerűsítve: a millióból 800 ezret kell leperkálnia.)
Ezek alapján egyértelmű, hogy akinek 150 ezer forintnál nagyobb adóhitele van, jobban jár, ha - lemondva az idei adóhitel-növekmény lehetőségéről - jövő októberig fizet.
A 2005 júliusát követő visszafizetésre (egészen 2006. június 30-ig) jelképes a kedvezmény, a befizetett összeg 5,26, a teljes összeg 5 százaléka, vagyis egymilliónyi hitelre mindössze 50 ezer forint. Ez azt az optimista feltételezést rejti magában, hogy a törvényalkotó 2005-ben 5 százalékos kamatszinttel számol, ugyanis ennél magasabb kamatszint esetén egyszerűen nem éri meg az előrehozott fizetés. Korábbi információk szerint 2000 végéig 24, 2001 végéig 27 milliárd volt az adóhitelek összege (NAPI Gazdaság, 2003 július 18., 7. oldal). Ez a 2002-es adóbevallásokkal együtt 29 milliárd fölé emelkedhetett. Ha mindenki élne a 45 százalékos kedvezménnyel, a kasszába jövő ősszel 13 milliárd forint folyna be. Mivel az adóhiteleket igénybe vevő adózók jellemzően saját érdekeiket a legjobban felismerő állampolgárok közül kerülnek ki, igen valószínű, hogy többségük inkább gyorsan kevesebbet, mint később, de többet fizet. Így valószínű, hogy a 10 milliárd forintot is meghaladja majd a mostani visszafizetés, amit a tőzsdei részvények magánszemélyként felvett osztaléka utáni 5 százalékpontos forrásadó-többlet további néhány száz millió forinttal egészíthet ki.
