Pénteken zárult a román Petrom privatizációjának első szakasza, az érdeklődőknek addig kellett jelezniük elvi szándékukat a magánosításban való részvételre. Igen népes - 15 fős - mezőny nevezett be a térség utolsó nagy privatizációs falatjának megszerzéséért folyó versenybe, a résztvevők a 2,2 milliárd dollár forgalmú, 93 százalékban állami tulajdonban lévő Petrom 33,34 százalékát szerezhetik meg. A kiírás értelmében a győztes pályázónak alaptőke-emelést is végre kell hajtania a társaságban, amellyel 51 százalékra emelkedhet részesedése.
A küzdelembe beszállt a Mol is, a magyar cég pénteken megküldte szándéknyilatkozatát és bemutatkozó anyagát a privatizációért felelős román gazdasági és kereskedelmi minisztériumnak. Arról azonban, hogy végül kívánnak-e vételi ajánlatot benyújtani, csak a Petrom mindenre kiterjedő átvilágítását követően fognak dönteni.
A magyar olajcégen kívül indulási szándékát jelezte a lengyel PKN, az osztrák OMV, a görög Hellenic Petroleum, az amerikai Occidental, a Halliburton-Regal-Tender alkotta konzorcium, az orosz-angol TNK-BP, a ConocoPhillips, a szaúd-arábiai Kanooz al-Watan, az orosz Gazprom, az olasz ENI és a ciprusi bejegyzésű Phoenix - adta hírül a Bloomberg. Az indulók népes táborát szeptember 30-ig megrostálják, a román kormány addigra összeállítja azon vállalatok névsorát, amelyek november 10-ig beadhatják előzetes ajánlatukat. A kötelező érvényű ajánlatok beadási határideje január 31-e lesz, így a privatizációs verseny végeredménye március környékére várható.
Piaci szakértők egymilliárd dollár környékére várják az ajánlatokat, ami a román cég finomítói kapacitását tonnánként 357 dollárra értékeli. (A Mol a Slovnaftért tonnánként 183, az INA-ért 404 dollárt fizetett).
A Petrom eszközei túlságosan leromlott állapotban vannak ahhoz, hogy megfeleljenek az európai uniós elvárásoknak, a társaságnak félmilliárd dollárt meghaladó összeget kell költenie azok felújítására. A cég emellett rendkívül rossz hatékonysággal működik, alkalmazottainak létszáma meghaladja a Mol, az OMV, a PKN és azok leányvállalatainak összesített dolgozói létszámát. Igaz, az INA privatizációjával ellentétben itt nem elvárás a munkahelyek megőrzése - állítják román illetékesek.
