BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vezérváltás hegymenetben

Másfél évvel azután, hogy a cégalapító Bojár Gábor lemondott a Graphisoft operatív irányításáról és csak a stratégiai döntéseket tartotta fenn magának, sor került az ismét felfelé tartó cég életében az első vezérváltásra. Ennek indokairól, s az új vezérigazgató, Dominic Gallello előtt álló feladatokról beszélgettünk Bojár Gáborral, a Graphisoft elnökével.

2003. szeptember 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Miért merült fel a vezérigazgató-váltás gondolata?
- Maga Ray Small, a másfél éve kinevezett vezérigazgató állt elő a javaslattal. Ő ugyanis - saját bevallása és a tapasztalatok alapján is - inkább elemző elme. Kitűnően látja át a folyamatokat, a Graphisoft gazdálkodásának stabilizálása, az utóbbi két év összesen 6 millió eurós veszteségének nyereségbe fordítása tökéletesen testhez álló feladat volt számára. A kivitelezés azonban már nem okoz neki akkora örömöt, így új kihívásokat szeretett volna keresni. Nagy érdeme, hogy a korábban általam vezetett cégnél sikerült komolyabb konfliktusok nélkül kettéválasztani a tulajdonosi és az operatív irányítást. Ez az, amire sok alapító típusú cégvezető törekszik, de nem mindenkinek sikerül végre is hajtani a váltást... Egyébként Small is aktívan részt vett utódja keresésében, ő javasolta, hogy saját iparágunkból keressünk új vezetőt.
- Akit Dominic Gallello személyében sikerült is megtalálni. Tudtommal magyar társaság ilyen kaliberű első számú vezetőt még nem csábított az országba.
- Valóban, egy igazi nagyágyúval gazdagodott a Graphisoft menedzsmentje. Gallello közel tíz évet dolgozott egyik legnagyobb konkurensünknél, az Autodesknél. A cégnél ő volt a kettes számú vezető, a társaság 900 millió dolláros forgalmából 600 millió dollárért volt felelős.
Az ő kollégája volt egyébként az Autodesk 70-80 millió dolláros forgalmat generáló építészeti részlegének élén Mark Sawyer, aki a jövőben szintén a Graphisoft sorait erősíti.
- Mivel sikerült Dominic Gallellót idecsábítani?
- Legnagyobb érdeme ebben a házát tervező építésznek van. Mikor ugyanis felvetettük Gallellónak az ötletet, ő először utánajárt, mekkora fantázia is van termékünkben, s keresett valakit, aki ArchiCad-et használ. Az építésze pont ilyen ember volt, aki már-már könyörgött neki, nehogy elterjessze ezt a programot Amerikában, hiszen ennek köszönheti, hogy jobb a többieknél. Túl ezen persze Gallello idecsábításában szerepe volt annak is, hogy vonzó menedzsmentopciós programot ajánlottunk fel neki.
- Mint azt az ArchiCad 8 esetében is láthattuk, a Graphisoft eredménye nagyban függ az új verziók megjelenésétől. Mikorra várható a szoftver kilencedik változata?
- Eddig jellemzően két év alatt futott ki egy verzió, ezt azonban az elkövetkezendő időben szeretnénk lerövidíteni. Pillanatnyilag nemcsak a 9-es, de már a 10-es verzión is dolgoznak a fejlesztőink.
- Az ArchiCad 8 piaci bevezetése mindenhol megtörtént már, ami meg is látszott a másfél millió eurós féléves eredményen. Mi várható ezek után az év hátralévő részében?
- A harmadik negyedév szezonálisan mindig gyenge cégünk életében, most ráadásul a vezetőváltás egyszeri költségei is rontják majd a számokat, így nem valószínű, hogy komolyabb nyereséget érnénk el. A negyedik negyed rendre jó eladásainak köszönhetően azonban reményeink szerint a nyereség év végére eléri a 2 millió eurót. Ray Small az általa levezényelt költségcsökkentési programból kihozta a maximumot, így a jövőben a nyereség növelése már csak az emelkedő eladásokkal valósítható meg. Ebben lesz nagy szerepe új vezérigazgatónknak, Dominic Gallellónak. A részvényesek számára talán nem közömbös, hogy ő olyan szoftvercégtől jött, amely osztalékot is szokott fizetni, még ha ez nálunk egyelőre nincs is napirenden...
- A Graphisoft az 1999-es emisszió óta jelentős pénzvagyonnal rendelkezik, ami a nehéz időkben megnyugtatóan hatott a befektetőkre. A 15 millió euró továbbra is a széfben marad?
- Mintegy 14,7 millió eurónk van - ha nem is széfben, de rövid lejáratú befektetésekben. A részvényesek nem azt várják el tőlünk, hogy a bankban tartsuk a pénzüket, hiszen azt maguk is megtehetik, ám korai lenne még az elköltés mikéntjéről beszélni.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet