Immáron hetente bocsát ki jelzálogleveleket az OTP Jelzálogbank Rt. (OJB), utoljára a szeptember 12-ig tartó jegyzés nyomán újabb 4 milliárd forintnyit adott el. A sorozatok a jelek szerint változatlanul házon belül kelnek el, hiszen a szokásos megfogalmazás szerint „a teljes jegyzésre felkínált mennyiséget lejegyezték, allokációra nem került sor”. (Az elosztásnál az OTP Bank élvez előnyt.) A papír a 2003/I. jelzésű, november 14-i lejáratú „diszkont-jelzáloglevél”, az első ilyen konstrukció hatodik sorozatrészlete volt. Az eddigiekkel gyakorlatilag megegyező feltételekkel hirdették meg a következő jegyzést, amely mától szeptember 19-ig tart. Az OJB új sorozatot kezd, de marad a rövid futamidejű papíroknál, és 2003/II. néven december 12-én lejáró diszkontpapírt bocsát ki, legfeljebb 8 milliárd forintért.
Ami az első diszkontpapírnak a meghirdetett árfolyamból számítható hozamát illeti, az augusztus elején évi 10,88 százalék volt (a jegyzés utolsó napján, lineárisan számolva), és ugyanannyi adódik a szeptember 1-jei jegyzésnél és a múlt hetinél egyaránt, az OJB 2003/II.-nél viszont már csökkent, évi 10,47 százalékra. A különbség látszólag nagy az FHB-hez képest, ahol a legutóbbi aukción évi 8,22 százalék volt az átlaghozam, ám a rövid és a tíz év körüli állampapírok hozama között is több mint két százalékpont az eltérés. (Becslésünk szerint az OJB aktuális papírja 120-130 bázisponttal haladja meg a három hónap körüli futamidejű állampapírok hozamát, az FHB-nál pedig legutóbb 110 pont körüli volt a hozamfelár.)
Az augusztus végi adatok szerint egyébként az OJB 429,3 milliárd forintnyi jelzáloglevelet bocsátott ki nyilvánosan és zárt körben, az FHB 206,68 milliárdnál, a HVB Jelzálogbank 37,8 milliárdnál tartott. Azóta szeptemberben a „hármak” 14, 13, illetve 3 milliárd forintnyi friss papírt bocsátottak ki, így az összes jelzáloglevél-állomány számításaink szerint elérte a 703,78 milliárd forintot.
