Augusztusban immár harmadik hónapja, ezúttal 1,5 százalékkal, 1076 milliárd forintra csökkent a hazai befektetési alapokban levő vagyon - derül ki a Bamosz (Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége) statisztikájából. A jelentés szerint továbbra is érződik a júniusi jegybanki kamatemelés hatása, és „minden bizonnyal a gyenge múltbeli hozamadatok miatt” csökken az alapok vagyona. Most is a kötvény- és pénzpiaci alapoknak tudható be az esés, ezek az alacsony kockázatú formák változatlanul az alapok tőkéjének 85 százalékát adják.
A részvényalapok ezúttal a legerőteljesebb, 4,1 százalékos növekedést felmutató kategóriát képviselték - jórészt feltehetően a tőzsdei részvényárak emelkedése miatt -, mögöttük alig lemaradva a vegyes konstrukciók álltak. Az idei év egyik sztárbefektetésének számító ingatlanalapok 3,2 százalékos bővüléssel a harmadik helyre szorultak vissza.
A befektetési alapkezelők két másik üzletága közül a nyugdíjpénztárak kiegyensúlyozott növekedést mutatnak, augusztusban 3,5 százalékkal, 492 milliárd forintra emelkedett a vagyonuk. Az úgynevezett egyéb portfóliók kategóriájába magánszemélyeknek, vállalatoknak, intézményeknek (például biztosítóknak) nyújtott vagyonkezelés tartozik, ez az üzletág - K&H Equities-botrány ide vagy oda - 10 százalékkal növekedett egyetlen hónap alatt (377 milliárd forintra). A két utolsó kategóriának köszönhetően az alapkezelőkre bízott pénz összességében 1,8 százalékkal tudott növekedni az elmúlt hónapban.
