Ha a napvilágot látott terveknek megfelelően 2004-től eltörlik a befektetési adóhitel intézményét, a befektetési alapok adókedvezmény nélkül maradnak, miközben a megtakarító jellegű biztosítások és a nyugdíjpénztárak továbbra is adókedvezményt élveznek. A Bamosz (Befektetési Alapkezelők Magyarországi Szövetsége) a különböző termékeken keresztül megvalósított, de lényegében ugyanúgy kollektív, és ugyanannyi ideig tartott megtakarítások közötti esélyegyenlőséget szeretné elérni.
A szervezet már júniusban javaslatot nyújtott be a Pénzügyminisztériumnak a biztosítások adókedvezményével gyakorlatilag megegyező kedvezmény bevezetéséért – hangzott el az érdekvédelmi szervezet tegnapi sajtóbeszélgetésén.
A tervezet szerint a biztosításokkal megegyezően a legalább 10 évig megtartott befektetési jegyek értékének 30 százalékát lehetne a személyi jövedelemadó alapjából levonni. A jelenlegi tőkeszámla-területről pedig át lehetne venni a nyilvántartási rendszert, így a kedvezményre pályázók hosszú távra szánt befektetésüket speciális megtakarítási számlára helyezhetnék. A biztosításokhoz hasonlóan, ha az ügyfél egy adott napon az egyik alapból a másikba tenné át pénzét, nem veszítené el adókedvezményét. Ha viszont felszámolná az olyan befektetését vagy akár annak egy részét, amelyre kedvezményt vett igénybe, akkor a biztosításokkal megegyezően a jegybanki alapkamat kétszeresére rúgó büntetőkamatot fizetne. Az éves kedvezmény plafonja százezer forint lenne, de az még nem eldöntött, hogy ez a biztosításokkal összevonva, vagy külön lenne érvényes.
Az alapkezelők szerint az új rendszer, legalábbis kezdetben, nem jelentene számottevő terhet a költségvetés számára, és beleillene a korábbi tőkepiac-fejlesztési törekvések sorába. Az első, talán néhány milliárd forintra becsülhető visszaigénylések csak 2005-ben jelentkeznének. Mivel – mint minden új szabályozásnál – itt is idő kell az ügyfeleknek a rendszer megismeréséhez, a költségvetési teher valószínűleg csak évek alatt fokozatosan emelkedne.
A javaslat egyelőre a Pénzügyminisztériumnál várja sorsát, a jelenlegi törvénymódosítás-tervezetben ugyanakkor ez a felvetés nem szerepel, jóllehet az még nem végleges változat. A Bamosz egyelőre reménykedik, hogy az alapok jegyeinek vásárlói jövőre sem maradnak kedvezmény nélkül.
