A konzervatív befektetők által eddig etikai okokból mellőzött vállalkozásokba fektető alap indítását tervezi a Willis Owen brit brókercég - írja a BBC. A befektetési alap elsősorban könnyen függőséget okozó termékeket, szolgáltatásokat nyújtó cégekbe kíván invesztálni, mint a fogadó- és szerencsejáték-irodák, a kaszinók, a szeszipari társaságok vagy a cigarettagyártó vállalatok. A történeti adatok tanúsága szerint ugyanis az ilyen cégek recesszió idején is jól tartják magukat, a fellendülés időszakában pedig a piaccal együtt erősödnek - indokolja döntését a Willis Owen.
Szerinte ezek a szektorok kitűnő hozamokat biztosíthatnak az olyan befektetők számára, akiket nem vezérelnek etikai szempontok az invesztíciós célpontok kiválasztásánál. Politikailag inkorrektnek tűnhet az alap létrehozása, ám mindannyian tudjuk: a szex, a drog és a rock and roll mindig is kifizetődő üzlet volt - vallja a társaság.
Az ötlet nem előzmény nélküli. Egy hasonló befektetési filozófiával létrehozott alap már tavaly óta működik az Egyesült Államokban, s az azóta eltelt időben az S&P 500-nál kétszer magasabb hozammal örvendeztette meg tulajdonosait. (A tengerentúlon a 80-as évek elején is volt már pár hasonló - és sikeres - próbálkozás, ám a változó etikai normák miatt ezek az alapok végül eltűntek a süllyesztőben.)
A Willis Owen által tervezett alap fityiszt mutat a Nagy-Britanniában az utóbbi időben igen felkapott, csak politikailag és etikailag korrekt papírokat forgalmazó alapoknak és az e részvényeket tömörítő FTSE4Good indexnek. Mindazonáltal az Owen Willis lelkiismerete is ismer határokat, a cég saját bevallása szerint nem fektet olyan cégekbe, amelyek különösen környezetszennyező tevékenységet folytatnak, vagy kizsákmányolják a dolgozókat - tudósított a BBC.
