BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A Richter félmilliárdot fizethet vissza az OEP-nek

Miután a magyar gyógyszergyártók aláírták a megállapodást az OEP-vel, szeptembertől nem globálisan, hanem gyártónként szabják meg a visszafizetési kvótát. Ez a Richternek idén megfigyelők szerint 400-600 milliójába kerülhet.

2003. augusztus 31. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Háromhetes tárgyalássorozat után a magyar gyártók elérték, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a havi gyógyszerkassza túllépése esetén nem a fűnyíróelv szerint fizettet, hanem az egyes gyártók tényleges forgalomnövekedésük arányában fizethetik vissza a többlettámogatást az OEP-nek. A Richter Gedeon Rt. - mint Beke Zsuzsa, a társaság pr-vezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta - csütörtökön írta alá a megállapodást az OEP-vel, amely szeptember 1-jétől december 31-ig lesz érvényben. A Richter szeretne az egészségügyi kormányzat partnere lenni abban, hogy a jelenlegi átmeneti (és meglehetősen kényszer szülte) megállapodást januártól egy végleges ártámogatási koncepció váltsa fel annak érdekében, hogy a gyógyszerkassza ilyen mértékű túllépése ne ismétlődhessen meg.
Mivel a megállapodás természetesen nem visszaható hatályú, júliusra és augusztusra még a globális visszafizetés - a magyar gyártók által joggal sérelmezett - elve érvényesül. (E két hónapban is biztosra vehető a túllépés, ám annak mértéke még ismeretlen.) Eszerint a kassza túllépésének összegét az összforgalom arányában osztják el a gyártók között, és nem vizsgálják, melyikük többletforgalma miatt keletkezett hiány.
A Richter teljes hazai gyógyszer-értékesítése 2003 első félévében 16 milliárd 380 millió forintra rúgott. Ennek egy nem túl nagy részét az otc-termékek adták, a vényköteles gyógyszerek átlagos OEP-támogatása nagyjából 50 százalékos. Bár a gyártó efféle adatokat nem tesz közzé, megfigyelők úgy vélik, az első félévben az OEP kasszájából nagyjából 7 milliárd forint jutott a Richter-gyógyszerekre. A második félévben az elsőénél valamivel nagyobb forgalom várható, annál is inkább, mivel a 2004. januári árváltozások miatt decemberben - szokásos módon - felvásárlási láz várható (erre kisebb mértékben 2003 első hónapjaiban is volt példa).
Összességében megfigyelők szerint a Richter a második félév során 400-600 millió forintot fizethet vissza a gyógyszerkasszába. Ez az összeg - bár a részvényeseknek fájdalmas minden nem várt, kormányzati döntésből fakadó kiadás - nem veszélyezteti a cég idén várható abszolút eredményrekordját, a megfigyelők által legalább 27,5-28 milliárd forintra taksált IFRS szerinti auditált eredményt.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet