BUX 139848.57 0,16 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az OTP őszre ígéri a nyilvános jelzáloglevél-kibocsátást

A negyedik negyedévben várhatóan az OTP-csoport is megjelenik a nyilvános tőkepiacon jelzálogleveleivel. Ősszel tendert írnak ki a forgalmazói, árjegyzői feladatok ellátására.

2003. augusztus 28. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az OTP Jelzálogbank Rt. (OTPJ) a negyedik negyedévre ígéri az első, valóban a nyilvános, piaci befektetőknek szóló jelzáloglevél kibocsátását - mondta el Oszlányi Zsolt, a bank elnök-vezérigazgatója a Nemzetközi Bankárképzőben tartott tőzsdei befektetői találkozón. Az intézményi befektetők igényei szerint a sorozatnagyságot 100 milliárd forintra növelik, s idén a havi rendszerességű kibocsátások során 30 milliárd forint levelet kínálnak fel alkalmanként, így a nagyobb összeg jobb likviditást tesz lehetővé. Jövőre a havi kibocsátás várhatóan szintén 25-30 milliárd forint körül alakul majd.
A levelek alapcímlete 10 ezer forint lesz, így akár a kisbefektetők is vásárolhatnak az új instrumentumból - mondta kérdésünkre válaszolva Nagy Csaba, a bank vezérigazgató-helyettese. A kibocsátás formája a tőzsdei modell szerinti aukció lesz. Nagy Csaba szerint kezdetben vélhetően az OTPJ-nek is meg kell fizetnie a piacon kialakult, 100 bázispont körüli spreadet (hozamfelárat), de ezt hosszabb távon 50 bázispontra szeretnék mérsékelni.

Az OTPJ ősszel írja ki a forgalmazói kör kialakítására a tendert (ekkora várható, hogy a Moody's elkészül a jelzáloglevél minősítésével), amely várhatóan kisebb lesz, mint a Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) héttagú csapata. A vezető forgalmazó természetesen az OTP Bank Rt. A másodpiaci forgalomban az árjegyzők viszonylag nagy, mintegy 200 millió forint értékben vállalnak majd kétoldali árjegyzést. Ugyanakkor az eladási és vételi ár különbözetét szűkre, 25-50 bázispontra tervezik. November 1-jétől a nyilvános jelzáloglevelek is repoképesek az MNB-nél, ez is növelheti a másodpiaci likviditást.
Az OTPJ addig nem tervezi euróalapú jelzáloglevelek kibocsátását, amíg a Pénzügyminisztériummal nem jutnak konszenzusra arról, hogy ahhoz is igénybe vehető legyen az állami támogatás (NAPI Gazdaság, NAPI Pénzügyeink melléklet, 2003. augusztus 28., IV. oldal). Az OTPJ részt vesz a tőzsde frankfurti road show-ján, ahol a külföldi befektetőket igyekeznek meggyőzni a forintban kibocsátott OTPJ-levelek előnyeiről. Mint Oszlányi kijelentette, az alacsony hazai megtakarítási ráta miatt a külföldiekre támaszkodnak.
A Földhitel- és Jelzálogbank Rt. eközben ott folytatja, ahol abbahagyta.

Pataki Sándor, az értékpapír-főosztály ügyvezető igazgatója szerint a szeptember 8-ai aukció ismét nyilvános lesz (egy külföldi és egy zárt körű kibocsátás után), a sorozat 30 milliárd forint összértékű, a futamidő pedig tíz év. Év végéig összesen 50-70 milliárd forintnyi kibocsátással számolnak. Úgy véli, hogy az FHB-papírok mintegy 20-25 százalékban lehetnek külföldi befektetők tulajdonában, s a jövőben párhuzamosan lesz nemzetközi és hazai kibocsátás. Pataki szerint a spread 50 bázispont körül alakul majd. Az FHB papírjainak tavalyi, jóval 100 bázispont feletti spreadje idén májusban már 60-ra csökkent, ezt a kamatemelkedés miatti volatilitás húzta vissza 100 környékére az év közepén. Ez volt a tapasztalat a HVB Jelzálogbank (HVBJ) Rt. kötvénykibocsátásai során is - jelentette ki Nagy Gyula, a társaság vezérigazgatója. A bank azonban, úgy tűnik, magasabb likviditási prémiumot kénytelen fizetni, s az augusztusi kibocsátásra már jobban hathatott a jegybanki kamatemelés, így az idei legnagyobb hozamfelár közel 120 bázispont volt. A szakemberek várakozásai szerint év végére a teljes jelzáloglevél-állomány 1000 milliárd forintra nőhet. Az OTPJ után az FHB is tervezi, hamarosan pedig a HVBJ is kibocsátja a saját rövid, pár hónapos futamidejű jelzáloglevelét - tudta meg lapunk. A három társaság ezzel a lehívható állami támogatást akarja optimalizálni. Egy mai 5 vagy 10 éves futamidejű jelzáloglevél után ugyanis 6-7 százalék körüli támogatás hívható le most, a negyedik negyedévben azonban - a piaci hozamok emelkedésével - ez már 8 százalék fölé is mehet. Így a jelzálogbankoknak megéri rövid futamidejű levéllel megvárni a magasabb állampapírhozamokat, egyben a magasabb támogatást. Ez a magasabb támogatás a jelzáloglevél teljes futamidejébe beépül, így fixálja a magasabb kamatmarzsot. A jelzálogbankok ezért növelik a kibocsátandó papírok futamidejét 10 évre.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet