A BÉT parkettjén a nyári hónapokban az alapítás óta lanyha a forgalom, legfeljebb a gyorsjelentési időszakban válnak érdeklődőbbé a befektetők (kivéve az 1998-as nyarat). Az idén a kánikula ellenére másként történt: a június kifejezetten a kilencvenes évek végi pezsgő forgalmat idézte, a napi átlagos részvényforgalom elérte a 10,7 milliárd forintot. Júliusban is csak az utolsó két hét volt gyengébb, az augusztus pedig a rossz kezdés után kimagasló forgalmú napokat is produkált. (A júliusi 6 milliárdos napi átlag után augusztus eddigi átlaga 6,5 milliárd forint.) Igaz, voltak olyan napok, amikor a forgalom a 2 milliárdot is alig haladta meg, de ez még mindig jobb, mint a tavalyi, tavalyelőtti pangás, harmadekkora forgalom mellett.
A BÉT idei üzleti terve - amelyet az év elején a tőzsde vezetése „közepesen optimistának” jellemzett - 6,5 milliárd forintos napi forgalommal számolt, ezen belül a nyári hónapokat ennél jóval alacsonyabbra tervezték. Ehhez képest az eddigi nyolc hónap csaknem 7,5 milliárdos napi átlagot hozott, ezen belül a három nyári hónap 7,7 milliárdot. Mivel a régen várt új bevezetésekből eddig csak a Forrásé valósult meg (ez sem hozott eddig 200 millió forintnál többet a konyhára), egyértelmű, hogy a külföldi befektetők tértek vissza a régi papírokhoz.
A forgalom stabilan 88-90 százalékát adó négy blue chip közül 2003-ban messze az OTP-részvényé az elsőbbség.
A nyári forgalomélénkülés is összefügg az OTP - az utóbbi két hétben már jó 10-12 százalékos áremelkedésben is megtestesülő - népszerűségével. A két-három éve még a forgalom terén csak harmadik helyen álló bankpapír a nyári kereskedés 38,8 százalékát adta, de részesedése augusztusban - a kimagaslóan jó gyorsjelentés nyomán - 43 százalékra emelkedett.
A második helyet a Mol bérelte ki magának, sőt, akadt tíz olyan nap is, amikor az elsőbbséget elhódította az OTP-től (elsősorban az INA-akvizíció idején). A Matáv és a Richter jóval egyenetlenebb forgalmat produkált, utóbbi augusztus közepe óta van feljövőben. Megfigyelők szerint az FHB-részvény novemberre tervezett bevezetése, valamint az év vége előtt megvalósuló Mol-emisszió további lökést adhat a forgalomnak, így 2003 a tőzsdén - két igazán szűk esztendő után - a fellendülés első éve lehet.
