Az idei évre tervezett két nagy készpénzes privatizációs emisszió közül a Földhitel- és Jelzálogbank (FHB) részvényeinek értékesítése lépéselőnyben van a Molhoz képest - tudta meg a NAPI Gazdaság. Miközben a Mol-tranzakció lebonyolítóját az ÁPV igazgatósága még ki sem választotta - vagy ha mégis, titkolja -, az FHB-emisszión már gőzerővel dolgozik a Concorde Rt. (A Mol forgalmazói posztjára állítólag a Raiffeisen és a Schroeders Salomon Smith Barney párosa tűnik esélyesnek.)
A Concorde-nál folyik a kibocsátási tájékoztató és más szükséges dokumentumok szerkesztése, az emisszió struktúrájának kialakítása. Utóbbiról azonban az ÁPV Rt. igazgatósága mondja ki a végső szót, várhatóan szeptember végén. Az FHB jegyzett tőkéjét három hónapja emelték meg 4,12 milliárd forintról 6,6 milliárd forintra (NAPI Gazdaság, 2003. május 26., 7. oldal). Ugyanekkor döntöttek a társaság nyilvánossá válásáról, a részvények dematerializálásáról, valamint egy külön részvényosztály kialakításáról. Így az FHB 6,6 millió részvényéből 5,8 millió törzsrészvény (ebből 350 ezer, vagyis 5,3 százalék a bank saját tulajdonában van), 800 ezer pedig szavazatelsőbbségi részvény, amelyek bizonyos kérdésekben vétójogot biztosítanak tulajdonosaiknak a bank közgyűlésén. E sorozat az elképzelések szerint az FHB-val kapcsolatban álló, jelzálogalapú hiteleket közvetítő bankoknak van fenntartva, a vétójog a meglévő kapcsolat alapvető kereteinek stabilitását hivatott biztosítani. Az eladás előtt az ÁPV kezében 5,45 millió törzs- és 0,8 millió elsőbbségi részvény lesz, amelyből 2,3 milliót korábban a Pénzügyminisztérium kezelt, de ezek átadása az ÁPV-nek hamarosan befejeződik. A részvényekből egy korábbi kormánydöntés szerint 51 százalékot, vagyis 3,36 millió darabot adna el az ÁPV.
A további részletek még nem ismeretesek. Elképzelhető, hogy ebből vehetnek meg 800 ezer darabot jegyzési elsőbbséggel a partner bankok és a többit hazai magánbefektetőknek, valamint hazai és külföldi intézményeknek ajánlják föl. A pakett viszonylag kis mérete miatt (összértéke aligha éri el a 30 millió eurót) nem valószínű egy kombinált - hazai, illetve nemzetközi - kibocsátás.
Mivel az ÁPV Rt. feladatai közé tartozik - az állami vagyon eladásából származó bevételek maximalizálásán túl - a hazai tőkepiac fejlesztése is, nem tűnik túl merész feltételezésnek, hogy az emisszió során felelevenítik a kilencvenes évek kibocsátásainak „csalogató” fogásait, például a kisbefektetőknek adandó árengedményt. (A hitelre történő értékesítés az ÁPV büdzséjét ismerve nem valószínű.) Mivel utoljára négy éve, 1999 októberében volt Magyarországon készpénzes emisszió (OTP), illetve a legutolsó tőzsdei bevezetést megelőző készpénzes kibocsátás (Synergon) óta négy és fél év telt el, valószínű, hogy az ÁPV-nek sok energiát kell fordítani a kisbefektetők jegyzési kedvének felkeltésére. (A reklámköltségek egy részét alighanem az FHB állja.)
Az FHB-részvény árazását illetően legfeljebb találgatni lehet. Az ezerforintos papír valószínűleg kettessel kezdődő áron kerülhet piacra, de a kisbefektetők kedvéért ennél valamivel alacsonyabb ár is elképzelhető. A részvény fundamentális mutatói ugyanakkor ennél akár magasabb árat is indokolnának. A bank saját tőkéje a leguttóbi tőkeemeléssel félévkor elérte a 9,5 milliárd forintot, mérlegfőösszege pedig meghaladta a 205 milliárdot. Utóbbi azért figyelemre méltó, mert a bank idei terve decemberre irányzott elő 190 milliárdos mérlegfőösszeget. Az árazásánál vélhetően a bank cashtermelő képessége lesz a döntő szempont. Az FHB idei adózott profitja (a féléves 1,3 milliárd után) akár a 3 milliárdot is közelítheti, jövőre pedig további meredek növekedés várható. A lakáshitel-támogatás rendszerének változásai persze komoly kockázatot jelentenek, de az eddig megkötött szerződések évtizedekig stabil bevételeket biztosítanak. Egy feltételezett 200 százalékos kibocsátási árfolyamon a papír várható P/E értéke 4,5, 250 százaléknál 5,5 lenne.
Ha az emisszió az eddigi kerékvágásban halad és a PSZÁF a Forrás-kibocsátásnál tapasztalt gyorsasággal hagyja jóvá a dokumentumokat, november végén akár a parketten is lehet már kereskedni a harmadik magyar tőzsdei bankrészvénnyel.
