A két szűkösebb esztendő után 2003 jó évnek ígérkezik a magyar áramszolgáltatók számára. A hat társaság összesített értékesítése csaknem 300 milliárd forintra nőtt, és a 10,9 százalékkal nagyobb bevételhez 44,8 százalékkal nagyobb (összesen 18,2 milliárdos) adó előtti profit járult. (A cégek közül csak a Démász gyorsjelentése tartalmazza az adózott eredmény értékét.) A fogyasztáson belül az energiapiac 2003. januári részleges nyitása révén csökkent a teljesítménydíjas fogyasztók súlya, nőtt viszont a nagyobb nyereséget hozó háztartási fogyasztás. Utóbbiban a hideg tél is segített az áramcégeknek. Új elem - különösen az Elmű fővárosi területein -, hogy a nyári hónapokban máskor csökkenő fogyasztás a klímaberendezések fokozottabb terjedése miatt érzékelhetően emelkedett.
Az áramcégek nagyobb nyereségéhez a hálózati veszteség csökkentése is hozzájárult, ami átlagosan 0,4 százalékos volt, de az Elműnek - meglehetősen határozott fellépéssel - egy teljes százalékot, azaz csaknem egymilliárd forintot sikerült lefaragnia ilyen módon a költségeiből.
Az áramcégek nyereségét túlnyomórészt az üzemi eredmény adja. A pénzügyi eredmény súlya elenyésző, egyedül az Édásznál éri el a 100 millió forintot, az Émásznál viszont 348 millió forintos pénzügyi veszteség keletkezett, alapvetően a növekvő eladósodottság miatt. Mivel mind a hat áramszolgáltató az év közepén fizette ki tulajdonosainak az összesen csaknem 25 milliárd forintnyi osztalékot, a második félévben a pénzügyi eredmény zsugorodása várható. Jelentősebb rendkívüli eredménye csak az Édásznak és a Dédásznak volt (533 illetve 399 millió forint), ami a hálózatfejlesztési hozzájárulás elszámolásából adódott. A legnagyobb eredményjavulást - a rendkívüli eredménytől függetlenül is - a Dédász könyvelhette el, a pécsi székhelyű cég profitja alig marad el a korábbi eminens Démászétól.
Az áramszolgáltatók számára a második félév alighanem még jobb lesz, mint az első volt. (Ez alól csak az Elmű a kivétel, amelynél az első félévet 1,4 milliárdnyi egyszeri tétel - tartalék-visszavezetés, ingatlanértékesítés - is javította.) A hat cég közül valószínűleg csak az Émász lesz veszteséges az idén, a többi öt a tavalyinál magasabb - a Dédász és az Elmű vélhetően jóval magasabb - osztalékot fog fizetni. A szektor a BÉT legstabilabb osztalékfizetője, a 2003-as év után (ha megmarad az eddigi átlagosan 90 százalékos kifizetési ráta) a tavalyi 25 milliárddal szemben legalább 30-32 milliárdos osztalékra számíthatnak a befektetők. Az Elmű idei részvényenkénti eredménye adózás után akár a 2000 forintos határt is elérheti, az Édásztól 1400, a Démásztól 1200, a Dédásztól talán 1000 forintot várnak a megfigyelők. Az osztalék sem lehet sokkal kevesebb, így az áramszektor eredménynövekedése alighanem ellensúlyozza a kamatszint-növekedés árfolyamokra gyakorolt negatív hatását.
