BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Forrás-premier a tőzsdén

Névértéken debütált a Forrás törzsrészvénye tegnap a tőzsdén, négy évvel az utolsó emissziós bevezetés után újból milliárdos tőkeértékű részvénnyel gyarapodik a tőzsdei mezőny.

2003. augusztus 17. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Patonai József, a Forrás Rt. elnök-vezérigazgatója szólaltatta meg tegnap a Forrás-kereskedés jelképes indítását jelző tőzsdei csengőt. Az újonnan bevezetett 5 milliárd forint névértékű törzs- és 4 milliárdnyi elsőbbségi részvény közül az első sorozat iránt érdeklődtek a befektetők, az első kötés az 1000 forintos névértéken született. A fél tizenegyes kezdés után egy pillanatra úgy látszott, hogy a vevők a lelkesebbek (1050 forintra ugrott a kurzus), ám a nap végére az eladók kerültek többségbe és a törzsrészvény 936, az elsőbbségi (amelyre egyetlen 345 darabos üzlet köttetett) 945 forinton fejezte be a kereskedést.
Az utolsó jegycserés bevezetések 1998-ban az áramszolgáltató részvényekhez kapcsolódtak és a legutóbbi nyilvános kibocsátás utáni premier (Synergon) óta is több, mint négy és fél év telt el. A Forrás révén több mint húszezer kisbefektetővel is gyarapodik a tőzsdézők tábora - emelte ki Horváth Zsolt, a BÉT vezérigazgatója, aki egyben megdicsérte a Forrás vezetőit, hogy a vállalat már a bevezetés előtti hónapokban is önként eleget tett a tőzsdei cégekre előírt információnyújtási kötelezettségeknek.
Patonai hangsúlyozta, a Forrás születési folyamata - amely nem nélkülözte a vitákat - végig a szakmai nyilvánosság kontrollja alatt zajlott. A társaság kompromisszumok révén kialakult alapszabálya számos - más tőzsdei cégekhez képest szokatlanul kemény - kisbefektető-védelmi passzust tartalmaz. Eszerint egy évig csak 90 százalékos jelenlét mellett megtartott közgyűlésen hozott 90 százalékos többségű határozattal lehet a vezető testületek személyi összetételét átalakítani, sajátrészvény-vásárlásól szóló döntést hozni, fúziót vagy tőzsdei kivezetést elhatározni és az alapszabályt módosítani. Ezzel a jegyzéskor már pozícióba kerülő nagybefektetők (közülük a szavazatok 30,43 százalékával rendelkező Arago és a 17,8 százalékkal bíró, Nobilis Kristóf személyéhez köthető Dona Döme Kft. vált ismertté) egy évig bizonyosan nem tudják átvenni a vállalat irányítását.
A Forrás kasszájában lévő mintegy 8 milliárd forint készpénzvagyon részvényenként csaknem 900 forintot jelent, így az első nap alapján úgy tűnik, a piac a 16 milliárd forintos sajáttőke-érték 53, a pénzvagyon 105 százalékára értékeli a Forrás-részvényt. Mivel a társaság saját részvényt egyelőre gyakorlatilag nem vehet, a legnagyobb tulajdonos, az Arago pedig elég közel jár a nyilvános ajánlattételi kötelezettséget jelentő 33 százalékos küszöbhöz, a papír jövője attól függ, hogy a kisbefektetők miként ítélik meg a portfóliótársaság jövőbeli kilátásait.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet