Jelentős veszteséggel zárta az első félévet a Synergon Rt. Az informatikai szegmensben szezonálisan gyenge a második és a harmadik negyedév, így a negatív eredmény nem érte váratlanul sem a piacot, sem a menedzsmentet. A vezetőség év elején vázolt - s továbbra is teljesíthetőnek vélt - tervei szerint a következő három hónap működése is veszteséget hoz majd. Az utolsó negyedév kiugró profitja ugyanakkor várhatóan elegendő lesz arra, hogy a tavalyinál nagyságrendekkel nagyobb nyereségről adhasson számot a társaság.
Az első félév során a leányvállalatok egyike sem tudott a bázisévnél magasabb bevételre szert tenni, a cseh Infinity forgalma 14 százalékkal, a horvát Spané 32 százalékkal, a Fibex Kft.-é 40 százalékkal esett vissza. Ezt nem volt képes ellensúlyozni az anyavállalat 5 százalékkal emelkedő árbevétele, így a cégcsoport összességében a bázisévnél 4 százalékkal alacsonyabb forgalmat bonyolított. (Az értékesítésen belül azonban a tavalyi 29 százalékról 30 százalékra emelkedett a szolgáltatások aránya.) A költségek a bevételekkel nagyjából megegyező arányban csökkentek, így a cég továbbra is pozitív - 265 millió forintos - EBITDA eredményt tud felmutatni. A legjelentősebb költségei - a nem üzletági munkaerőköltség mellett - továbbra is az amortizációval és a gépjárművekkel kapcsolatban vannak a társaságnak. Értékvesztés címén 365 millió forintot számolt el az első félévben a Synergon, az összeg legnagyobb része ezúttal is goodwill-amortizáció volt. Amennyiben az idén nem történik jelentősebb akvizíció, úgy ez a tétel a jövő évben számottevően csökkenhet.
A cég méretéhez képest továbbra is kirívóan magas a gépjárműköltség. A Synergon fél év alatt 164 millió forintot - üzemi veszteségének több mint másfélszeresét - költött ilyen címen, ami éves szinten az 540 főt foglalkoztató csoport valamennyi dolgozójára 600 ezer forint „kocsipénzt” eredményez.
A cégcsoport az idei első félévben üzemi szinten százmillió forintos veszteséget termelt. A csökkenő készpénzállomány nyomán ráadásul visszaestek a kamatbevételek is, így 30 millió forinttal kisebb pénzügyi eredményt mutathatott ki az első félévben a Synergon. (Az Infinity és a Span által fizetett 165, illetve 12 millió forintos osztalék nem módosította a konszolidált mérleget.) A tavalyinál rosszabb eredménynek tulajdoníthatóan jelentősen mérséklődtek a társaság adóterhei, de kisebbségi részesedés címén is kevesebbet vontak le. A Synergon csoport így a tavalyinál 9 százalékkal kisebb, 85 millió forintos adózott veszteséggel zárta az első félévet. Ha a cég gazdálkodásában nem történik jelentős törés, tarthatónak tűnik a menedzsment által év végére várt százmillió forint körüli nyereség.
