Nemcsak részvényei áremelkedésben, de az eredményesség növekedésében is az első helyezettek között teljesített a Brau Union Hungária Rt. az első félévben. A sörgyár tavalyhoz képest több mint duplájára növelte profitját az első hat hónapban - derült ki a tegnap közzétett gyorsjelentésből. Bár a sörértékesítés volumene mindössze 0,3 százalékkal bővült, az árbevétel ennél nagyobb ütemben, 3,4 százalékkal nőtt tavalyhoz képest. Az üzemi profit a pénzügyi tételek elhanyagolható nagysága mellett szintúgy a duplájára nőtt, mint az adózás előtti eredmény.
Az egymilliárd forintos operatív plusznak gyakorlatilag két fő forrása volt, az egyik a forgalom 500 millió forintos növekedése. A másik, hogy az árbevétel növekedésével párhuzamosan az anyag jellegű ráfordítások nemhogy nem nőttek, de 500 millió forintos csökkenést mutattak (ebben szerepe lehetett annak is, hogy a palackcsere és a dobozos kiszerelések dizájncseréje tavaly éves szinten 750 millió forint pluszköltséget jelentett). Az értékcsökkenés nagysága ugyanakkor változatlanul magas volt a cégnél, meghaladta a 930 millió forintot.
Ha az idei évben is folytatódik a tavalyi tendencia, akkor a társaság a második félévben valószínűleg különösebb akadály nélkül is hozhatja az első hat hónapban elért profitját (tavaly az első félévben az éves nyereség 40 százaléka képződött), s így az eredmény duplázása éves szinten sem tűnhet valószínűtlennek. Az első félévben elért 2,3 milliárd forint adó előtti profit egyébként részvényenként meghaladja az 1000 forintot. Ha éves szinten tartható a növekedés üteme, akkor a Brau-részvények az idei várható nyereség 9-szeresén cserélnek gazdát a Budapesti Értéktőzsdén. Ez ugyan nem a legalacsonyabb P/E hányados a BÉT-en, de nem is nevezhető igazán magasnak. Mindenesetre a Heineken, amely az osztrák anyavállalat megvásárlása nyomán megveszi a magyar Braut is, egy dinamikusan javuló nyereségességű, hosszú távú hitelektől mentes cégre készül nyilvános ajánlatot tenni.
