Várhatóan nem ismétlik meg a második negyedévben az elsőben elért eredményrekordjaikat a tőzsdei cégek. Az eddig elkészült elemzői előrejelzésekből számított konszenzus szerint ugyanis az összesített féléves profit akár csökkenést is mutathat a tavalyi első félévhez képest. Ebben - mint az elmúlt években már annyiszor - leginkább a Mol nyereségessége lehet a ludas, a szakemberek jelentős része szerint ugyanis az olajtársaság a második három hónapban már veszteségesen működött. A regionális multivá növekvő olajcég profitabilitását kizárólag a gázüzletág rontja, az elemzők között akadt olyan is, aki több mint 10 milliárdosra taksálta a második negyedéves mínuszt. A tavalyi kedvező első féléves Mol-nyereséghez képest jelentkező romlást az összesített adatokban nem tudja majd ellensúlyozni az OTP várhatóan töretlen növekedése sem. A szintén a regionális multi szerepére pályázó - s menedzsmentjében az olajcéggel átfedésben lévő - pénzintézet a várakozások szerint az első félévben 36 milliárd forint fölé növelte a tavaly még „csak” 29 milliárdos nettó nyereségét.
A Matáv a piac szerint nagyjából a tavalyi szinten maradt, s az Egis eredménye is csak minimálisan romlott. Brutálisan alulteljesít viszont a gépipar, a Rábára akad 3 milliárdos veszteséget jósoló első féléves prognózis is, de a NABI-t se húzták ki buszai a kátyúból a félév végére. A Danubius az idegenforgalom visszaesése mellett várhatóan a forintgyengülés terheit is nyögheti, s régóta először az első félévben veszteséget vár a szállodacégtől a piac.
A hét végén készülő kommentárok így összességében jó eséllyel arról számolnak majd be, hogy a tőzsdei társaságok összesített profitja 10-15 milliárd forinttal csökkent az első félévben a 2002-es első hat hónaphoz képest. Persze ehhez az is kell, hogy az elemzők előrejelzéseiből készült konszenzus ne lőjön nagyon mellé a tényleges eredményeknek. A konszenzus egyébként a következő napokban - tekintve, hogy még jó néhány szakember előrejelzései nem készültek el - várhatóan módosulni fog.
