A világ egyik legnagyobb olajvagyonával rendelkező orosz Lukoil a Mol versenytársa a szerbiai Beopetrolért folyó versenyfutásban, az eredményhirdetés augusztus 25-ére várható - adta hírül a szerb privatizációs ügynökségre hivatkozva a Reuters.
A Beopetrol 79,53 százalékát (74,716 millió dinár, vagyis 1,3 millió dollár névértékű részvénycsomagot) a szerb kormány tavasszal hirdette meg eladásra. A remélt vételár sajtóhírek szerint mintegy 100 millió euró. Májusban a Mol még azt jelentette be, hogy a szlovén Petrollal közösen kíván indulni a Beopetrol-tenderen, ám közben a Petrol kifarolt az ügyletből. (Ebben alighanem a Mol INA-bevásárlása is szerepet játszott.) Akkor még az osztrák OMV és a Hellenic Petrol is az érdeklődők között volt, ám az osztrák cég - a Mol 9,9 százalékos tulajdonosa és legnagyobb regionális konkurense - végül nem adott be ajánlatot. A görög olajcég vételi ajánlatát pedig a szerb privatizációs ügynökség nyilvánította hiányosnak.
A Hellenic Petrol esélyeit aligha javította, hogy tavaly októberben 65 millió euróért megvette a Montenegróban gyakorlatilag monopolhelyzetben lévő Jugopetrol 54 százalékát.
A Lukoil Bulgáriában szerzett petrolkémiai pozíciókat, így számára a Beopetrol a nyugat felé való terjeszkedés lehetőségét rejti. A Beopetrol 178 kútja (a szám nem tartalmazza a vitatott státusú, Koszovóban lévő mintegy 30 töltőállomást) jó helyszíneken, de eléggé lerobbant állapotban működik. A cég adósságállománya a Figyelő információi szerint 21 millió euró. A Beopetrol helyzetét bonyolítja, hogy vagyonát a horvát INA követeli arra hivatkozva, hogy Jugoszlávia 1991-es szétesése előtt a zágrábi székhelyű állami vállalathoz tartozott a Beopetrol mostani kút- és elosztóhálózata is. Egy ilyen lehetséges per kimenetelét a szerb illetékesek meglehetősen optimistán ítélik meg, pervesztés esetére a szerb kormány teljes készpénzes kártalanítást ajánlott fel a tendernyertes vevőnek.
