Hosszú idő óta példa nélküli lépésre szánta el magát pénteken a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), szeptember végéig felfüggesztette a K&H Equities Rt. befektetési szolgáltatási, kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységét, valamint az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárak és magánnyugdíjpénztárak részére nyújtott vagyonkezelési tevékenységét. A megjelent határozat szerint a brókercég tevékenysége ezentúl - a felfüggesztés időtartama alatt - saját eszközeinek kockázatmentes eszközökbe való újrabefektetésére (például a saját vagyon állampapír-vásárlásra való fordítására), a már meglévő ügyfelek nyitott derivatív pozícióinak zárására, értékpapírjaik transzferálására, valamint a meglévő állomány letéti őrzésére, értékpapírszámla-vezetésre és letétkezelésre szűkül.
Vélhetően a felügyeleti határozat okozta zavar következménye lehetett, hogy a társaság a Keler Rt.-nél péntek reggel átmenetileg nem tudott teljesíteni, s ezért a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatói határozattal felfüggesztette az Equities kereskedési jogát a részvényszekcióban. A félreértés tisztázódott, az Equities később teljesített, s a BÉT - valamivel több mint egy órával a nyitás után - újra engedélyezte a cégnek az azonnali piacon való üzletelést. A származékos szekcióban azonban csak a felügyeleti korlátozások figyelembevételével köthet, ami annyit tesz, hogy csak pozíciózárásokat hajthat végre.
A felügyelet kommunikációs osztálya szerint a részleges felfüggesztést az indokolta, hogy a PSZÁF korábban július 31-ig adott határidőt a K&H Equitiesnek arra, hogy az ügyfelekkel a szükséges elszámolásokat és egyeztetéseket elvégezze.
Erre azonban a jelek szerint a brókercég napi ügyletmenete mellett - tekintve a munkatársak leterheltségét is - nem volt lehetőség. A korlátozott tevékenység mellett azonban talán több idő jut az összekutyult számlák tisztázására. A felügyelet szerint jelenleg úgy tűnik, hogy nagyságrendileg 10 milliárd forintnyi összeg tűnhetett el az elmúlt években a brókercégnél.
A felfüggesztés egyébként csak a bankcsoport brókercége, az Equities ügyfeleit érinti, a K&H Banknál számlát vezetők ugyanis a bankon keresztül csak közvetve álltak kapcsolatban a brókercéggel. A K&H Bank pénteki tájékoztatása szerint szerződést kötött a Postabank Értékpapír Rt.-vel, s az Equities által nyújtott, most kieső szolgáltatásokat ezentúl a „Postabróker” nyújtja majd a csoport részére.
A K&H Equities ügyfelei az érintett időszakban eltranszferálhatják papírjaikat a brókercégtől, előtte azonban nyilatkozniuk kell arról, hogy a céggel a számlanyitásuk óta lezajlott tranzakciókat egyeztették, s annak egyenlegével egyetértenek. A készpénzkifizetések ugyan szünetelnek, az átutalásoknak azonban nincs akadálya.
A K&H Equities egyébként a bankcsoport tájékoztatása szerint az összes érintett ügyfél számára az első személyes egyeztetés során már átadta a rendszereiben nyilvántartott számlakivonatot. A készletekről szóló nyilvántartásokat visszamenőlegesen a brókercég létrejöttéig, 2001. június 25-ig egyeztetik az ügyfelekkel.
Az egyeztetések folyamatosak, várhatóan augusztus végéig lezárulnak. Ugyanakkor, mint már korábban napvilágot látott, a cég jogelődjeinél is voltak gondok, az onnan származó kimutatások kielemzése várhatóan hosszabb időt vesz majd igénybe.
