Valóban a Forrásba bevásárolni szándékozó nagybefektetők hajtották fel az utóbbi háromnegyed évben a kárpótlási jegy árfolyamát egészen 1250 forintig: az Arago Holding, az Artemis Rt. és a Dona Döme Kft. együtt 2,4 milliárd forint címletértékű kárpótlási jegyet cserélt be Forrás-részvényekre, csaknem ötször annyit, mint a cserében részt vevő 13 ezer 210 alanyi kárpótolt együttvéve. A teljes lejegyzett mennyiség 60 százaléka a három „jegygyűjtögetőhöz” került.
Az utóbbi évtized legsikeresebb magyar tőzsdei befektető és cégfelvásárló vállalkozása, a - részben volt - tőzsdei vállalatok közül az Eravis, a Zalakerámia és a Pick „skalpját” is magáénak tudható Arago Befektetési Holding tegnap bejelentette, hogy 30,43 százalékos szavazati és 16,9 százalékos tulajdoni arányt szerzett a Forrás Rt.-ben. Az Arago 822 ezer Forrás-részvényt maga jegyzett, a többi 699 ezer darabot pedig az egykor ugyancsak jegyhasznosítói múlttal rendelkező Artemis Rt.-től vásárolt meg. (Az Artemis ezek szerint lehet, hogy csak ezért a tranzakcióért vett részt a jegyzésben.)
A NAPI Gazdaság információi szerint ma még egy Forrás-bejelentés várható: a nevében egy kétszáz éves múltra visszatekintő, pest-budai papírkereskedő családi vállalkozás hagyományait őrző Dona Döme Kft. 893 ezer 380 Forrás-részvény tulajdonosává vált.
A papíroktól az értékpapírokig ívelő pályát befutó cég piaci hírek szerint a magyar tőzsde hőskorának egyik meghatározó figurájához, a CA legendás csapatának egykori tagjához, Nobilis Kristófhoz köthető. (Hogy a két nagyágyú hogyan fér majd meg egy csárdában - ahol azért még az ÁPV sem adta ki az összes adut a kezéből -, még a jövő titka.)
A kisebb, de a nevesített tulajdonosokhoz számító Nemzeti Tankönyvkiadó és a Pannónia Film egy-egy ingatlanért cserébe még a jegyzés előtt jutott részvényekhez. Nem lenne meglepő, ha e két vállalkozás az augusztus közepére várható tőzsdei bevezetés után túladna a pakettjén.
Az ÁPV-n kívül az összes nagyobb tulajdonos csak törzsrészvényekkel rendelkezik, ezért nagyobb szavazati joga tulajdonrészénél. Nem így az ÁPV, a vagyonkezelő a részvények 44 százalékának elsőbbségivé alakításával lényegében maga mondott le a Forrás feletti kontrollról. Igaz, amikor ezt - az alanyi kárpótoltak jegyzési kedvének élénkítése érdekében - megtette, még nem tudhatta, hogy az elsőbbségi részvények 85 százaléka a nyakán marad.
