BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Célkeresztben a horvát bankok

A Mol alelnöki posztját is betöltő OTP-vezér, Csányi Sándor bizonyára nem csak olajtársaságot nézett az utóbbi hetekben több alkalommal is Zágrábban - legalábbis a Vjesnik című lap akvizíciós szándékokról szóló felvetését az OTP illetékese nem cáfolta kifejezetten.

2003. július 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mol INA-ba történt bevásárlása után a másik magyar óriás, az OTP is hasonló irányú akvizíciót fontolgat - állította tegnapi számában a Vjesnik című zágrábi napilap. Wolf László, az OTP Bank akvizíciókért felelős vezérigazgató-helyettese a NAPI Gazdaságnak elmondta, Horvátország már évek óta kiemelt célországnak számít az OTP számára. Van is olyan pénzintézet, amelyet megfelelő feltételek esetén be lehetne illeszteni az OTP-csoportba, de konkrét akvizíciós tervekről korainak tartotta beszélni. Az OTP három évvel ezelőtt kezdett komolyabban foglalkozni a külföldi terjeszkedés gondolatával. Másfél évvel ezelőtt vette meg az ötödik legnagyobb szlovák bankot, az azóta OTP Slovakia névre keresztelt IRB-t, idén májusban pedig a bolgár DSK-t. A két akvizíció együtt mintegy 90 milliárd forintba kerül, igaz, a DSK 311 millió eurós vételárának kilenctizedét még csak ezután kell kifizetnie. (Az utalás a bolgár jegybank augusztus elejére várható engedélyének kézhezvétele után esedékes.)
Az OTP sok energiát fordított egy romániai hídfőállás megszerzésére (előbb a BCR, majd a Banca Transylvania volt a kiszemelt), ám e kísérletek éppen úgy sikertelennek bizonyultak, mint a horvát Zagrebacka Bankkal való flörtölés.
Megfigyelők ugyanakkor, figyelembe véve az OTP és a Mol közötti szoros kapcsolatokat (Csányi Sándor OTP-vezér a Mol igazgatóságának alelnöke, aki hírek szerint aktív szerepet játszik a Mol akvizíciós stratégiájának kialakításában), komoly esélyt adnak, hogy az új helyzetben az OTP zágrábi partnerkeresése felgyorsulhat. A magyar bank büdzséjébe egy 100-200 millió euróba kerülő - a térségben már jó középbanknak számító - pénzintézet megvétele még nyugodtan beleférhet akár egy éven belül is, hiszen idei adózott eredménye várhatóan eléri a 250 millió eurót.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet