BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beolvadnak a Globus-leányok

A Globus közgyűlése egyhangúlag elfogadta a Csabai Konzervgyár és a DEKO-Food beolvadását, s döntöttek a jegyzett tőke felemeléséről is. A tranzakcióiban gyakran Globus-részvényekkel fizető konzervcég papírjait ezúttal 1350 forinton veszi át a vásárló.

2003. július 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem nagyon kell töprengenie az egyesülésben részt venni nem kívánó részvényesekkel való elszámolás módjáról a Globus menedzsmentjének. A társaság rendkívüli közgyűlése pénteken közel egyhangúlag - egy részvényes tartózkodása mellett - fogadta el a két leánycég, a Csabai Konzervgyár és a debreceni konzervgyárat jelentő DEKO-Food Rt. beolvadását. A lépést egyszerűen racionalizálási okokkal indokolta a társaság vezetése. A profit nagy részét egyébként a csoporton belül eddig is a tavaly utoljára még 60 százalékos társaságiadó-kedvezményt élvező Globusnál csapatták ki. Ugyanakkor ez némi többletterhet is jelentett a társaságnak, hiszen a csoporton belüli forgalom a két leánycégnél külön-külön is jelentkezett árbevételként.
A beolvadás a Csabai Konzervgyár kisebbségi tulajdonosainak - a jelentős profitot hozó Bonduelle-üzlet nyomán történt - kivásárlása után vált lehetségessé, mivel a Globus így már mindkét vállalat 100 százalékos tulajdonosává vált. Az elfogadott határozati szöveg egyébként gondosan hangsúlyozta, hogy az akció során csak a beolvadó cégeknek van jogutód társaságuk, a Globus marad az a vállalkozás, ami volt. A beolvadás fordulónapja július 31., a vagyonmérleg-tervezetek ismeretében a közgyűlésnek egyébként még egyszer döntenie kell az akcióról. Az egyesült társaság saját tőkéje nagyjából megegyezik majd a jelenlegi konszolidált adatokban szereplővel, ez megközelíti a papíronkénti 2000 forintot.
A részvényesek jóváhagyták a konzervcég jegyzett tőkéjének minimális mértékben, összesen 6,4 millió forinttal történő megemelését. Az újonnan kibocsátandó - a 250 forintos névérték miatt - összesen 25 600 részvényt a OBST-Trautner Kft. jegyzi le, papíronként 1350 forintos árfolyamon. A Globus a részvényekért cserébe a DEKO-Apple Kft. 69,73 százalékos tulajdonrészét kapja. Mint a közgyűlésen elhangzott, a Globus a DEKO-Apple-üzletrészt még a '98-as válság után adta el a mostani eladónak, az akkor kapott 100 millió forintos nagyságrendű összeg annak idején szerepet játszott a válság során szorult helyzetbe került csoport likviditásának helyrebillentésében (persze a döntő részt a Bestfoodsszal kötött márkanév-átruházási szerződés jelentette).
Jéhn József a társaság alelnöke a NAPI Gazdaságnak elmondta: a menedzsment tarthatónak ítéli az ez évre kitűzött 2 milliárd forint körüli eredménytervet. Hozzátette, a dollár mélyrepülése nem tesz jót a Globusnak sem, exportjában ugyanis jelentős súlyt képvisel Oroszország, ahol az elszámolás még mindig dolláralapú (a konszolidált árbevétel 15-20 százaléka képződik az orosz piacon). Ugyanakkor a konzervcég kihasználta a forint mélyrepülését, euróalapú árbevételének több mint kétharmadát magas árfolyamon fedezték az idei évre.
A menedzsment egyébként változatlanul tartja magát stratégiai elképzeléséhez, amelyben a Globus a kelet-közép-európai régióban megkerülhetetlen élelmiszer-ipari szereplőként határozza meg magát. A vezetés a társaságot - a lengyel Elsnerrel készülő friggyel - egy a multinacionális vállalatoknál kisebb, ugyanakkor a közepes méretű nemzeti cégeknél egy léptékkel nagyobb vállalatként jellemezte.

Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet