BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A jegyek zömét sikerült begyűjteni

2003. július 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Forrás-jegyzés pénteken közzétett végleges számai csak tizedszázalékokkal tértek el a lapunkban csütörtökön közölt becsült adatoktól (NAPI Gazdaság, 2003. július 24., 9. oldal), a felajánlott részvények kevesebb mint fele (47,5 százaléka) talált gazdára. Ezen belül a törzsrészvények voltak a kelendőbbek, a lejegyzett mennyiség 85 százaléka ezekre jutott. Az elvileg az alanyi kárpótoltak várható kívánsága miatt létrehozott elsőbbségi sorozat (az 5 százalékos minimális osztalékkal) jószerével az ÁPV nyakán maradt. Az ebből lejegyzett 592 milliónyi pakett túlnyomó részét az alanyi kárpótoltak jegyezték, de jutott belőle valamennyi a többieknek is.
Az ÁPV Rt. a részvények 50,2 százalékával továbbra is a Forrás legnagyobb tulajdonosa, ám papírjainak háromnegyede szavazásra nem, csak évi minimum 170 millió forintos osztalékra jogosítja.
Az állam a 16 milliárd forintos vagyonú portfóliótársaságban az ÁPV révén 22,2, két kisebb, ÁPV-többségú cége révén (Pannonia Film, Nemzeti Tankönyvkiadó) további 8 százaléknyi szavazóerővel bír. A társaság sorsát ezentúl - mint Vági Márton, az ÁPV tranzakciós vezérigazgató-helyettese az eredményeket ismertető pénteki sajtótájékoztatón megfogalmazta - a Forrás 23 ezer tulajdonosa határozza meg, ám „az ÁPV szorgalmasan el fog járni a közgyűlésekre, akár még két év múlva is”.
A Forrás új tulajdonosi szerkezetéről a sajtó képviselői nem sok részletet tudhattak meg, de Polacsek Csaba, a forgalmazó CA-IB igazgatója utalt arra, hogy vannak új nagytulajdonosok, így e héten várhatóak ez irányú bejelentések. A tőkepiaci törvény szerint nyilvános cégben 5 százaléknál nagyobb befolyást már közzé kell tenni, ez az 5 millió szavazó részvény alapján 250 milliónyi törzsrészvény felett jelent kötelmeket. A NAPI Gazdaság nem hivatalos információi szerint három olyan nagyobb befektető is van, amely a jegyzés során ennél többet jegyzett, ketten nagyjából 1-1 milliárdot, egy harmadik - fizikai jegyekkel jegyző - leendő részvényes pedig mintegy 300 milliónyit. Ha a hírek igazak, a Forrás tulajdonosi szerkezete meglehetősen kiegyensúlyozott lesz és akár az állam is betöltheti majd a mérleg nyelvének szerepét a közgyűléseken.
A sajtó kitartó kérdezősködése ellenére sem derült ki egyértelműen, mit tervez az ÁPV megmaradt Forrás-részvényeivel. Vági hangsúlyozta, hogy a kárpótlási jegyek jelentős részét sikerült a Forrással kivonni a forgalomból, nem érzékelik, hogy komolyabb mennyiségek maradtak volna ki a jegyzésből. Ennek kapcsán cáfolta, hogy a háromhetes jegyzési időszak rövid lett volna, bár elismerte, hogy az utolsó napokban olyan mértékben koncentrálódtak a jegyzések, hogy többet szinte fizikailag sem tudtak volna felvenni a bankfiókok. A forgalmazó megerősítette lapunk korábbi információját, miszerint a jegyzés során 1,6 milliárdnyi fizikai jegy került elő (a többi már eddig is a BÉB Rt.-ben vezetett számlákon volt), ám arra ő sem tudott válaszolni, hogy még menyi jegy lehet kint a piacon. Mint ismeretes, korábban az ÁPV Rt. 7-9 milliárdra becsülte a forgalomban lévő jegyek címletértékét, ennek alig több, mint felét sikerült tehát bevonni. Ugyanakkor az is tény, hogy a 140 milliárdnyi eddig felvett kárpótlási jegyből tíz év alatt 2 százalékos „kallódási veszteség” bőven elképzelhető. Hogy lesz-e újabb Forrás-csere, alighanem a kormányzatnak kell - a jegyforgalom számait is elemezve - eldönteni, Vági Márton mindenestre joggal hivatkozott arra, hogy még legalább 150 földárverés vár megrendezésre országszerte.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet