Ma tekinti át az ÁPV Rt. igazgatósága a Forrás-jegyzés eredményét, a hivatalos adatok holnap jelennek meg. A NAPI Gazdaság – hivatalosan meg nem erősített – információi szerint 23 ezer alanyi kárpótolt és több száz kárpótlásijegy-befektető cserélte jegyeit Forrás-részvényre az utolsónak szánt csere során. A felajánlott 4,6 millió törzsrészvényből mintegy 3,5 milliót, a 4 millió (évi minimum 5 százalékos osztalékra jogosító) elsőbbségiből mintegy 600 milliót jegyeztek le.
A körülbelül 4,1 milliárdos mennyiségből állítólag csaknem 3 milliárdot nem kárpótolt befektetők igényeltek. E kör gyakorlatilag kizárólag törzsrészvényt jegyzett, az alanyiak több mint egymilliárdos jegyzésének nagyobbik része viszont az osztalékelsőbbségi részvényekre irányult.
A jegyzés előtt a Kelerben őrzött teljes – a tőzsdei jegyforgalom bázisául szolgáló – jegymennyiséget megfigyelők címletértéken 2,5 milliárd forintra becsülték. A számok alapján úgy tűnik, hogy több mint másfél milliárdnyi „lappangó” jegyet sikerült összegyűjteni, illetve ennél valamivel többet, mert a jegyzés lezárása után is maradtak jegyek a Kelerben.
A hírek szerint nem egy, hanem több befektetői csoport „startolt rá” a Forrásra, valószínűleg legalább két, de lehet, hogy három 10 százalékosnál nagyobb részvényese lesz a cégnek az államon kívül. Az ÁPV kezében marad a törzsrészvények jó ötöde, valamint az elsőbbségi részvények mintegy 85 százaléka. Ezekből a vagyonkezelő – ha addig nem adja el vagy éppen minden fogadkozása ellenére cseréli ismét jegyre azokat – jövőre legalább 170 millió forint osztalékhoz jut, amellyel a Forrás az ÁPV – Richter és Mol utáni – egyik legnagyobb stabil osztalékfizetőjévé válhat.
