Az Európai Unióhoz csatlakozó államok piacain túl kevés részvény és kötvény forog, ezért kérdéses, képesek lesznek-e állni a versenyt nyugat-európai társaikkal – idézi a Süddeutsche Zeitungban megjelent Bundesbank-tanulmányt az MTI. A piacok kapitalizációja ráadásul túl alacsony – véli a tanulmány –, a három balti ország, Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Magyarország és Szlovénia tőzsdéinek összkapitalizációja alig 6 milliárd euró, mindössze 2 százaléka az euróövezet hasonló értékének. Egyik piacon sincs ráadásul kiemelkedő teljesítményt nyújtó társaság, a valóban érdekes vállalatok inkább Bécsben, Londonban vagy Frankfurtban jegyeztetik részvényüket. A fenti tényezők eredőjeként igen alacsony a piacok likviditása, pedig a külföldi befektetők inkább az olyan börzéken szeretnek kereskedni, ahol vételeik vagy eladásaik nem gyakorolnak jelentős hatást az árfolyamokra.
A régión belül is óriási különbség van azonban a tőkepiacok között. Míg Észtországban a tőzsde kapitalizációja a GDP 34 százalékára rúg, addig Lettországban ez az arány mindössze 8 százalék. Az eltérő privatizációs módok miatt az egyes országokban igen különbözően alakult a tőzsdei társaságok tulajdonosi szerkezete is – jegyzi meg a tanulmány. Csehországban és Szlovákiában a gyors és tömeges magánosítás széttöredezett tulajdonosi szerkezetet eredményezett, ami azonban a vállalat-ellenőrzés és a likviditás hiányával járt együtt.
A tanulmány szerint fejletlenek a kötvénypiacok is, az állampapíroknak említésre méltó forgalma csak Lengyelországban, Csehországban és Magyarországon van. A vállalati kötvények piaca is szegényes, az utóbbi időben csupán a külföldi fizetőeszközökre szóló kölcsönök mennyisége növekszik – állapítja meg a Bundesbank.
