A kormány döntése alapján jövőre megszűnik a befektetési adóhitel, és állományát 2007-ig vissza kell fizetniük az adózóknak. Lapunk becslése szerint mintegy 30 milliárd forintnyi állományt és több mint 100 ezer adózót érinthet a változtatás (2000 végén 24 milliárd, 2001 végén 27 milliárd forintra rúgott az adóhitelek állománya).
Az 1995-ban bevezetett, a korábbi befektetési adókedvezményt felváltó adóhitel kezdetben a tőkeszámlán tartott összegek 30 százalékára, 2000-től 20 százalékára terjedt ki. Kezdetben a teljes állományra - maximum az összevonás alá eső adó felének erejéig -, később azonban legfeljebb évi 200 ezer forinttal nőhetett a hitelállomány. A még nem körvonalazott elképzelések szerint a hitel visszafizetését kedvezménnyel - ez állítólag az első évben akár az 50 százalékot is elérhetné - ösztönözné az állam.
A mintegy 150 milliárdos lakossági tőzsdei részvényállományhoz képest is meglehetősen nagy összegre rúgó befektetési adóhitel visszafizettetése komoly érvágást jelent a tőzsdézők számára, és aligha tekinthető tőzsdebarát intézkedésnek. Ugyanakkor a tőzsdei ügyletek idén januártól érvényes kvázi-adómentessége, illetve a befektetőket ugyancsak fájón érintő forrásadó-emelés (20-ról 25 százalékra) elvileg alkalmas lehet arra, hogy a közepes méretű magáncégek tulajdonosai számára még vonzóbbá váljon a parkettra való bevezetés és a tőkepiaci kiszállás alternatívája.
