Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Rt. PR-vezetője a NAPI Gazdaság kérdésére nem kívánta kommentálni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) tegnap bejelentett, augusztus 1-jétől hatályba lépő új gyógyszer-ártámogatási rendjét. Elmondta, hogy a gyártók - akikkel a kormányzat a radikális változások előkészítése során éppen úgy nem konzultált, mint az orvosokkal vagy a patikusokkal - egyelőre tanulmányozzák a rendeletet és a napokban egységes állásfoglalást fognak kialakítani.
A júliusi emelés elmaradására a hazai gyártók amúgy sem számítottak, legalábbis az Egist nem érte meglepetésként az emelés - mondta a NAPI Gazdaságnak Marosffy László, az Egis Rt. gazdasági vezérigazgató-helyettese. Az Egis korábban is inkább jövő januári időponttal számolt, ehhez képest a februárra húzódó emelés nem tűnik drámai változásnak. A 600 forintnál alacsonyabb árú gyógyszerek árának 120 forintos emelése valószínűleg inkább a hazai gyártókat érinti kellemesen, ám ezt bőven ellensúlyozzák az új rendelet negatívumai.
Megfigyelők szerint az új rendszer azzal, hogy a havi gyógyszerkassza-előirányzat - eddig szinte menetrendszerűen bekövetkező - túllépése esetén a következő hónapban automatikusan 20 százalékkal csökkenti az ártámogatás összegét, drasztikusan avatkozik be a piaci folyamatokba. Nem világos, hogy mindezt miként fogják átvészelni a gyógyszer-nagykereskedők (a Hungaropharma tulajdonosai között a Forrás-részvények bevezetése után immár három tőzsdei társaság, a Richter, Egis és a Forrás is megtalálható), de a kárvallottak között lesznek a patikusok is. Utóbbiak ugyan bízhatnak az OEP ígéretében, hogy a kieső 20 százalékra eső árrésüket megtéríti, ám a nagykereskedőktől eddig megkapott árkedvezmények alighanem radikálisan fognak olvadni. A fűnyíróelv érvényesülése a hazai gyártóknak talán még rosszabb, mint a külföldieknek, mivel utóbbiak néhány nagy nyereségtartalmú termék promóciójának erősítésével viszonylag könnyebben rendezhetik át eladási struktúrájukat.
