BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A botrány magával sodorta a K&H-vezért

Az egyre dagadó botrány következő állomásaként Rejtő E. Tibor, a K&H Bank vezérigazgatója tegnap bejelentette lemondását. A K&H Equitiesnél keletkezett kárt előzetesen több milliárd forintosra taksálta.

2003. július 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Rejtő E. Tibor, a K&H Bank vezérigazgatója tegnap szűk körű sajtóbeszélgetésen jelentette be, hogy a tulajdonosokkal történt egyeztetés után lemond posztjáról. Lemondását a bank igazgatósága augusztus 4-én, következő ülésén tárgyalja meg, a tulajdonosok azonban már jelezték, elfogadják azt. Ludo Jacobs, a belső kontrollért felelős - s arról jelentéstételi kötelezettséggel közvetlenül a külföldi tulajdonosoknak tartozó - vezérigazgató-helyettes szintén benyújtotta lemondását. A bank vezérigazgatói teendőit átmenetileg dr. Bába Ágnes vezérigazgató-helyettes látja el.
Rejtő a Kulcsár Attilával készült interjúval kapcsolatban annyit mondott: „kétség sem merült fel azzal kapcsolatban, hogy a bankvezetés bármely tagja érintett lenne az ügyben”. (A körmönfont megfogalmazással vélhetően tagadni akarta a vezetés érintettségét.) Eközben elismerte, hogy az előzetes felmérések alapján az Equitiesnél keletkezett kár a több milliárd forintot is elérheti. Ez elmondása szerint úgy keletkezett, hogy egyes ügyfeleket - Kulcsár Attila a vezérigazgató szerint mintegy 150 ügyféllel állt kapcsolatban - a ténylegesen elértnél magasabb hozamokról értesítettek. Az, hogy az ügyfelek részéről mi tekinthető jogos igénynek, nyilván jogi kategória, erről előzetesen nem kívánt nyilatkozni. (A távozó vezérigazgató által elmondottakból sem derült ki, pontosan mi történt a brókercégnél.) A szabálytalanságok egyébként több éve folynak a brókercégnél, sőt annak egyik előd társaságánál, a K&H Brókerháznál is rendszeresek voltak. Az számára sem világos még, hogy a belső ellenőrzés miért nem tárta fel a törvénytelenségeket az Equities működésében, ugyanakkor kiemelte, egy percig sem állították, hogy egyszemélyi felelősségről lenne szó az ügyben. Az sem világos, hogy a szabálytalanságok miért nem kerültek napvilágra az ABN Amro-K&H fúzió során (a brókerház jelenleg a holland ABN Amro és a K&H Bank tulajdonában áll, jogelődjei a K&H Brókerház és az ABN Amro Equities voltak.)
Értesülések szerint a Kulcsár Attila által kiszolgált ügyfelekkel az Equities más alkalmazottai nem nagyon tarthatták a kapcsolatot. Kulcsár interjújában viszont arra utalt, hogy a bank felső vezetői utasítására kerülhetett be valaki a különleges elbánásban részesülő ügyfélkörbe.
Rejtő szerint ez az állítás nem fedi a valóságot. Mint mondta, ő egyelőre nem is tudja, ki tartozik az említett ügyfélkörbe. Ez esetben viszont érthetetlen, hogy Csuka Lászlónak, az Equities vezérigazgatójának miért nem tűntek fel a szabálytalan ügyletek, mint ahogy elődeinek, az ABN Amro Equities volt vezérigazgatójának, az amerikai John Miltonnak - aki nagyjából Kulcsár Attila megjelenése idején távozott - és a jelenleg a Budapesti Értéktőzsdének tanácsot adó Mohai Györgynek sem.
Rejtő később azt mondta, hogy Kulcsár ügyfelei közül néhányat ismert, s azok elismeréssel nyilatkoztak a befektetési tanácsadó tevékenységéről. A volt vezérigazgató szerint egy klasszikusnak tekinthető pénzintézettől sem idegen a gyakorlat, hogy a bank egyes üzletágaiért felelős ügyvezető igazgatója a csoport más tagjainál is alkalmazásban áll, mint ahogy ez Kulcsár esetében történt. Összeférhetetlenséget nem lát az ügyben, mivel Kulcsár a bankban egyrészt az EU-s és önkormányzati ügyekért volt felelős, de hozzá tartoztak a külső közkapcsolatok is. Ennek keretében számos médiaszemélyiséggel, újságíróval s más, a közvéleményt formáló szereplővel tartotta a kapcsolatot. (A legtöbb helyen e körbe tartozik a cég tevékenysége szempontjából fontos politikusokkal való kapcsolattartás is.)
Valószínűleg csak a hely szelleme okolható azért, hogy a K&H Brókerháznál legutóbb 1998-ban elkönyvelt óriásveszteség után újabb, hasonló méretű hiány keletkezhetett. Emlékezetes, hogy a csoportnak 1998-ban a tőzsdeválság során 1,5 milliárd forint vesztesége keletkezett a brókerház tevékenységéből, jórészt bizonyos hozamgaranciás ügyletek miatt. Rejtő a következő év tavaszán került Erős János vezéri székébe. A tegnapi beszélgetésen a távozó vezérigazgató azt mondta, nincs információja arról, hogy a '98-ban veszteséget okozó hozamgaranciás ügyletek kedvezményezett ügyfelei és a mostani ügyben érintett, Kulcsár felelősségi körébe tartozó ügyfélkör között van-e átfedés. Rejtő szerint az akkori botrányt követően kifejezetten megtiltották a brókerháznál a hozamgaranciás és portfóliókezelési ügyletek kötését.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.
Lovas-Romváry András
Lovas-Romváry András

Ez is érdekelhet