Értesüléseink szerint a K&H Equitiesnél talált, akár 21 milliárd forintra is tehető sikkasztás ügyében két ügyfélnél tátongott több milliárdos hiány. Az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK) Rt. számlájáról 10, a Betonút Szolgáltató és Építő Rt.-éről 10 milliárd forint hiányzott egy ideig. A K&H Banktól ez ügyben kért felvilágosításunkra válaszként az előző napi közlemény érkezett, amelyben ismételten kiemelték, hogy a csoport - és tulajdonosai - helytállnak minden jogos ügyfélkövetelésért.
A K&H-ügyben egyelőre számos ellentmondásos információ kering, a bank mindenesetre nem siet nyilatkozataival eloszlatni az ügy körüli homályt. (A korábbi évek egyik legnagyobbnak tartott tőkepiaci botránya, a Legindi-ügy kipattanása után a CA-IB akkori vezérigazgatója egy hétig emésztette a történteket, s azután állt a nyilvánosság elé sajtótájékoztatóján. A K&H-csoport eddig még nem jutott el.) A brókercégnél történt szabálytalanságokról igazi konkrétumot eddig csak Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő politikai államtitkár közölt a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) vizsgálataira hivatkozva.
E szerint az elmúlt öt évben a vagyonkezelt ügyfeleknek (az államtitkár nyilván portfóliókezelt ügyfelekről kívánt szólni, hiszen erre van jogosítványa a cégnek) a K&H Equities a kiküldött bizonylatokon magasabb hozamokat tüntetett fel a ténylegesen elértnél. A másik bűncselekményre utaló kijelentés, hogy a befektetési tanácsadási tevékenység vezetője, Kulcsár Attila az elért hozamok egy részét saját céljaira használta fel. A törvénysértő gyakorlat az államtitkár szerint öt éve folyt a cégnél, többek között a felügyeleti vizsgálatok sem tárták fel, s a kár összege milliárdos nagyságrendű.
Mindenesetre ha valóban ekkora a kár nagyságrendje, akkor az nem csupán a felügyeleti vizsgálatok során, de vélhetően a brókercégnek és tulajdonosainak is feltűnhetett volna az öt év során. A felügyelet egyébként már tavaly nyáron 6,5 millió forintra bírságolta a K&H Equities Rt.-t az ügyfélszámlák kezelésénél feltárt súlyos szabálytalanságok miatt. Az akkor feltárt problémák változatosak voltak, hol saját célú bankszámlán tárolt összegeket mutatott ki a cég ügyfélkövetelés fedezeteként, hol sima, a K&H Banknál és más bankoknál vezetett számláin tárolt ügyfélpénzeket, hol elkülönítve azokat a saját eszközöktől, hol nem.
Az, hogy a banknál hosszú éveken át nem derült fény a leányvállalatánál történt szabálytalanságok sorára, épp olyan furcsa, mint az, hogy az ügyben a bank kommunikációja gyakorlatilag egyszemélyi felelősként egy befektetési tanácsadót jelöl meg. Persze a banki közlemények - Tóth András nyilatkozatával ellentétben - nem nevezték meg Kulcsár Attilát, ami érthető is annak fényében, hogy az illető értesüléseink szerint a K&H Banknál ügyvezető igazgatóként felelt egy területért.
Mindenesetre később derülhet ki, hogy pontosan mennyi pénz hiányzik a kasszából a K&H Equitiesnél, s mennyivel kell a brókercégért a tulajdonosnak helytállnia. Ha igaznak bizonyul a hiány nagyságrendje (lapunk 80 millió eurós becslésénél a Magyar Hírlap kevesebbről, 40 millió dollárról tud), az könnyen a bank idei nyereségének lenullázását is eredményezheti.
