Számos szabálytalanságra derült fény a K&H Equitiesnél a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) által a közelmúltban folytatott vizsgálat során, sőt, a hivatal bűncselekményre utaló nyomokat is talált - tudatta Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő politikai államtitkár tegnapi közleményében az MTI-vel. A Pannonplast-felvásárláshoz közvetlenül nem kapcsolódó, a vizsgálat során feltárt adatokból kiderült, hogy a K&H Equities több ügyfelével - magánszeméllyel és gazdálkodó szervezettel egyaránt - kötött vagyonkezelési szerződést, és az ezek alapján kiküldött hamis bizonylatokon a valóságosnál sokszor nagyságrendekkel magasabb hozamról közölt adatokat az ügyfelekkel. Ez a gyakorlat öt éven keresztül folytatódott a bankcsoportnál, az államtitkár szerint ez idő alatt sem a bank belső biztonsági rendszere, sem a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete nem tárta fel a jogellenes gyakorlatot.
Az államtitkár megerősítette lapunk korábbi információját, miszerint az érintett 60-70 ügyfél vagyonát a brókercég egyik befektetési tanácsadója, Kulcsár Attila kezelte, aki egyben a K&H Bank egyik üzletágának is egyik ügyvezető igazgatója volt. Kulcsár az államtitkár szerint az ügyfélpénzek forgatásával elért hozamok egy részét valószínűleg saját célra használta fel, így az NBH különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás bűntette és más bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja miatt feljelentette az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságán.
Tóth András közleménye szerint a kárösszeg többmilliárdos is lehet, egyes információk szerint azonban akár a magyar tőkepiac történetének eddigi legnagyobb összegű sikkasztására is fény derülhet, s a hiányzó összeg 21 milliárd forintra is rúghat, azaz elérheti a 80 millió eurót. Az ez esetben nemzetközi léptékben sem elhanyagolható méretű skandalummal kapcsolatban a bankcsoport által kiadott állásfoglalás mindössze annyit erősít meg, hogy a feltárt szabálytalanságok az ügyfelek szűk körét érintik, s a cég megtette ezzel kapcsolatban a szükséges lépéseket.
A K&H Bank és a K&H Equities ugyanakkor igyekszik megnyugtatni ügyfeleit, kijelentik, hogy minden jogos követelésnek eleget tesznek, amelyek a szabálytalan befektetési tanácsadói ügyletekből származnak. A közlemény végén elhangzik utalás arra is, hogy a vélhetően a K&H-csoport életében is jelentős nagyságrendet képviselő követelésekért nemcsak a bank, hanem annak tulajdonosai is helytállnak. A szöveg szerint „a tulajdonosok, a KBC Bank és az ABN Amro Bank is biztosítani fogják, hogy a Bank és a brókercég a fenti követeléseket minden körülmények között ki tudja elégíteni”.
