A Pannonplast-részvények felvásárlása kapcsán előtérbe került K&H Equities körül tovább sűrűsödnek az események. A jelek arra mutatnak, hogy teljesül az ügybe csak tárgyként, nem tevőleges szereplőként belevont Pannonplast elnökének vágya: a műanyagipari cég felvásárlásának ügyét mind többször már K&H-ügyként emlegetik. A bank tegnap szűkszavú közleményt tett közzé, amelyben elismerte: az elmúlt hetekben a K&H Equities tulajdonosai által elindított belső vizsgálat olyan ügyleteket tárt föl, amelyek súlyosan sértik a cég működési szabályzatát. A brókercég tulajdonosai (gyakorlatilag az 59 százalékban a belga KBC és 40,2 százalékban a holland ABN Amro tulajdonában lévő, de a belgák által irányított K&H Bankról van szó) a közlemény szerint megtették a szükséges jogi lépéseket és bejelentéseket, de részletekkel csak a vizsgálatok teljes körű lezárását követően szolgálnak.
A nyilatkozatból kiolvasható, hogy a belső vizsgálat vélhetően igazolta az utóbbi két hétben a brókercég ellen felhozott vádakat (vagy azok egy részét). Mint ismeretes, az Állami Autópálya Kezelő Rt. (ÁAK) azóta felmentett vezérigazgatója, Bitvai Miklós lapunkban is állította, hogy a K&H Equitiesszel kötött vagyonkezelési megállapodás alapján a brókerház nem fektethette volna Pannonplast-részvényekbe az állami tulajdonú cég pénzét. (Bitvai Miklós fia, Tamás egyébként maga is K&H-alkalmazott.)
Az ÁAK elnöke, az ominózus PSZÁF-határozatot határozottan sérelmező Bodnár Zoltán volt MNB-alelnök és volt CIB-vezér a Világgazdaságnak elmondta, hogy a - más hírek szerint vagyonkezelési jogosítványokkal amúgy nem rendelkező - K&H Equities az ÁAK 13 milliárd forintját forgatta januártól májusig, amivel „bő félmilliárd forintos" hozamot ért el. (Lapunk tudomása szerint az elért profit 580 millió forint volt.) Mivel az ÁAK Rt. egyik igazgatósági tagja Gáldi György, a K&H bank ügyvezető igazgatója, aligha hihető, hogy a bank a magyar tőkepiacon nem megszokott méretű ÁAK-vagyonkezelésről csak az ügy kirobbanása után szerzett tudomást.
A K&H brókerháza már korábban - még a ma az MFB-t irányító Erős János bankvezérsége alatt - is belekeveredett egy kiadós pénzügyi botrányba. 1998-ban a bank vezetői számára végzett vagyonkezelést kiemelkedően nagy fix hozamszint mellett, úgy, hogy néhány banki felső vezető a banktól felvett kedvezményes hitelek összegét is kiadta a brókerháznak fialtatásra. Bár azóta a brókerház személyi állománya szinte egészében kicserélődött, úgy látszik, a „hely szelleme" megmaradt.
Egyes - értelemszerűen nehezen ellenőrizhető - hírek szerint a vizsgálat nemcsak az ÁAK ügyfélvagyonának kezelése kapcsán tárt fel szabálytalanságokat. (Szóba került a korábbi kormány kedvenc autópálya-építőjének, a Betonút Szolgáltató Rt.-nek a portfóliója is.) A szabálytalanságok egy része alighanem már-már a hivatalból üldözendő kategóriába tartozhat, legalábbis erre utal, hogy a bank jogászai pletykák szerint akár büntetőfeljelentést is fogalmazhatnak az ügy kapcsán.
