Június 30-án 266,3 forintot ért egy euró és 232,98-at egy dollár, ez a 2002. végi árfolyamokhoz képest 12,89, illetve 3,47 százalékos növekedés. A viszonylag nagyobb adósságállománnyal rendelkező tőzsdei cégek (a Mol, a Matáv, a BorsodChem, a TVK, a Danubius és a Zalakerámia ) már az első negyedévben is komoly veszteséget szenvedtek el, holott március 31-én még csak 246,84 forintot ért egy euró, a dollár pedig alig két forinttal drágult december végéhez képest. Az utóbbi öt hét forintgyengülése azonban az első negyedév 18 milliárd forintos veszteségét bőven megduplázta. Mivel az exportőr cégek (Richter, Egis, Rába, NABI, Fotex) üzemi eredményében a gyengülő forint inkább csak a harmadik negyedévben okoz érezhető javulást, az augusztus közepén publikálni tervezett számok aligha tükröznek majd az első negyedévesekhez hasonló arányú (27 százalékos) javulást a tavalyi adatokhoz képest.
A legnagyobb adóssággal rendelkező tőzsdei cég a Matáv. A távközlési társaság hatalmas, 885 millió eurós, a Westel 49 százalékának kifizetésére felvett hitele 2003 augusztusában válik esedékessé, ám könnyebbség, hogy a hitelező nem más, mint saját anyavállalata, a Deutsche Telekom. A társaság alapvetően euróban vette fel hiteleit, de már tavaly azok nagyobbik részét forintra konvertálta. A március végi állapot szerint az összesen 1468 millió eurónak megfelelő hitelállományból 48 százalék volt devizában, ám ezek zömére is kötött swap-ügyleteket a Matáv. (A Westel-hitelt több részletben, 241,5-244,36 forint közötti árfolyamokon „forintosították”.) A swapot is figyelembe véve alig 13 százalék, mintegy 200 millió euró maradt meg devizában, így a Matáv jórészt védve van a forintgyengülés ellen.
Annál is inkább, mert a MakTelből ráeső eredmény ezáltal forintban többet ér. A táblázatunkban szereplő 4-5 milliárd forintos második negyedévi árfolyamváltozásból fakadó IAS szerinti veszteséget (az árfolyamok változása a magyar mérleget csak a tényleges visszafizetéskor befolyásolja) jórészt kompenzálják az egyéb hatások.
A Molnak ugyan a Matávénál kisebb az adósságállománya (valamivel több mint egymilliárd euró), de annak rosszabb az összetétele. Március végén 38 százaléka euróban, 32 százaléka dollárban állt fenn, ami persze lehet, hogy azóta némileg változott. Az olajtársaság második negyedéves 8-9 milliárd forintos árfolyamveszteségét a Slovnaft-nyereség átváltási többlete némileg befolyásolja, ez azonban legfeljebb az adósság negyedére jelenthet fedezetet. (A második negyedévtől a Slovnaft már lényegében teljes körűen konszolidált leányvállalatnak számít.) Ráadásul a Slovnaft maradék részvényeiért is többet kell fizetnie.
A BorsodChem szintén a vesztesek között van, 200 millió eurót közelítő hitelállományának nagyobbik része euróban áll fenn. Ugyanakkor az exportja miatt a harmadik negyedévben - ha fennmaradnak a jelenlegi árfolyamok - már inkább örülhetnek Kazincbarcikán.
A Danubius 76 millió eurós és 6,6 millió dolláros hitelállományából semmi sincs forintban, ám ez érthető, mivel a szállodacég bevételei több, mint 90 százalékban az euró kurzusától függnek. A hitelekből 23 millió euró a cseh leányvállalatot terheli, és a cseh cég Danubiusra eső nyereségét javuló kurzuson számítják át. Itt az első félév összesen 1,4 milliárd forintos összesített árfolyamveszteségét az idegenforgalmi szezon 10 százalékos árelőnye bőven ellensúlyozza.
A Zalakerámia 19,2 millió eurónyi hiteléből 4 milliót még márciusban visszafizetett, de a meglevő 15 millión azért veszít valamennyit. Esetében a külföldi leányok kompenzációja sem biztos, mivel a Cesarom ugyan nominálisan növeli forgalmát, de a lej a forinthoz képest is gyengült az elmúlt félévben. A TVK 40 millió eurót meg nem haladó euróadóssága nem jelentős a cég méretéhez képest, így az árfolyamveszteség is jelentéktelen az exportbevételek növekedéséhez viszonyítva.
Az összességében 37 milliárd forintra taksálható első féléves árfolyamveszteség ugyan riasztó számnak tűnik, de más mérlegtételektől eltérően még visszajöhet: ha a forint az MNB-elnök által vágyott 250-260 forintos sáv közepére állna be az év végére, a hat nagy hitellel rendelkező tőzsdei cég pénzügyi eredménye a második félévben 13 milliárd forinttal javulna.
