Három hónapos hegymenet szakadt meg tegnapelőtt a tőzsdén a BUX messze legnagyobb idei, 313 pontos esésével. Tegnap is elmaradt a nagy zuhanás után „törvényszerű” korrekció, az esés alig egynyolcadát, 43 pontot dolgozott vissza az index. A 8008 pontos tegnapi záróérték 436 ponttal marad el a múlt szerdai, 8444 pontos idei csúcstól. A tőzsde 8,1 százalékos öthavi profitjából 3,5 százalék elveszett a sáveltolás, illetve az azt követő kamatemelés nyomán. A magyar részvények értéke az utóbbi egy héten több mint 130 milliárd forinttal csökkent, sőt az árfolyamváltozást is figyelembe véve egy hét alatt 12,6 milliárdról 11,8 milliárd euróra csökkent a BÉT kapitalizációja.
A piaci elemzők egy része tegnapelőtt az MNB és a kormány „összehangolatlan” pénzpolitikájával magyarázta a külföldi befektetők váratlan eladási kedvét. Mások viszont - mára az utóbbiak kerültek többségbe - egyszerű profitrealizálást látnak a trendforduló mögött, és emlékeztetnek, hogy a magyar tőzsde számára évek óta „mágikus” jelentőségű 8000-es határ felett megállapodott index csupán a májusi erősödését vesztette el.
A kamatemelés a tankönyvek szerint egyértelműen káros a részvénypiacra, de a magyar piacon - állítják a megfigyelők - ez az összefüggés óvatosan kezelendő. A hitelből részvényt vásárolók aránya ugyanis alacsony (a lombardügyletek kamatszintje amúgy köszönő viszonyban sincs az alapkamattal, amint ezt minden spekuláns saját bőrén érzi). A részvények 78 százalékát birtokló, a piaci megbízásoknak pedig legalább 60-65 százalékát adó külföldi befektetők pedig sokkal inkább az árfolyamra, mint a forintkamatokra figyelnek.
A magyar kötvények, illetve részvények iránt érdeklődő külföldiek köre markánsan különválik. A múlt csütörtöki sáveltolás csak azért nem okozott azonnali eladási hullámot, mert a forinterősödés nyertesei - elsősorban a gyógyszerexportőrök - iránt erős kereslet mutatkozott. (A piac paradoxonjai közé tartozik, hogy éppen azok adták vissza tegnap, tegnapelőtt a piacnak csaknem 16 ezerig a Richtert, akik pár nappal korábban 17 ezer fölé hajtották az árat.) Az ötszázalékos korrekció - amely a magyar spekulánsok számára csaknem drámainak tűnt - alig volt több, mint amennyivel ugyenezen idő alatt a forint erősödött, így ezt a külföldiek jószerével észre sem vették.
A következő napok kérdése, hogy a korrekció meddig folytatódik. Az utóbbi napok egyértelmű nyertese a tőzsde maga, ugyanis a parkett forgalma rég nem látott magasságot ért el. Az elmúlt hét 15,6 milliárdos napi átlagos részvényforgalma 240 százaléka a BÉT által tervezett idei átlagos szintnek és a három évvel ezelőtti, még igazán likvid tőzsde képét idézi.
