BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A TEBÉSZ üdvözli a cukorügyletet

2003. június 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A TEBÉSZ és a Kárpótlási Jegy Tulajdonosok Érdekvédelmi Egyesülete közleményben üdvözölte, hogy a Forrás Rt. a névérték 70 százalékán, mintegy 200 millió forint nyereséget realizálva adott túl 3 milliárd 589 millió forint névértékű cukoripari portfólióján. A két társadalmi szervezet úgy véli, a tranzakció után a Forrás vagyonértéke összességében megfelel a tervezett jegycsere arányának megfelelő 1742 forintos jegyenkénti, illetve részvényenkénti árfolyamnak. (Minden bizonnyal ezt támasztja alá a piac ítélete is: a jegy árfolyama tegnap túllépte az 1200 forintos határt is.)
Az egyesületek „megnyugvással” vették tudomásul, hogy a cukorgyári részvényekről alkotott - és a sajtóban is nagy nyilvánosságot kapott -, az ÁPV Rt. és a Postabank 1997-es tranzakciójának értékelésén alapuló tavaly decemberi értékelésük túlzottan pesszimistának bizonyult. Mint ismeretes, a TEBÉSZ szakértői arra hivatkozva vitatták a cukorportfólió egységesen 64 százalékos apportértékét, hogy a legutolsó hozzáférhető nyilvános értékelés szerint a Mátra Cukor részvénye a névérték 30,63, a Szerencsié 16,07, a Szolnoki Cukorgyáré 3,16 százalékát érte. Legalábbis ezen az áron adta át a papírokat egy meglehetősen vitatható csereügylet keretében a Postabanknak az ÁPV Rt. hat évvel ezelőtt. Bár a magyar cukoriparban hat év alatt kétségkívül nagy változások zajlottak le, a számok a TEBÉSZ szerint felvetik az 1997-es tranzakció résztvevőinek - az elévülés miatt most már csak erkölcsi - felelősségét.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet