A piacon különböző találgatások kaptak lábra azzal kapcsolatban, hogy Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója az utóbbi tíz napban összesen 491 205 OTP-részvény értékesítését jelentette be. A tranzakciók összértéke a NAPI Gazdaság számításai szerint csaknem pontosan 1 milliárd 200 millió forint, az átlagos árfolyam 2451 forint volt.
A magyar piacon nem mindennapi ügyletsorozat hátterét az OTP Bank külön közleményben magyarázta meg. Eszerint azért került sor az eladásra, hogy Csányi visszafizethesse a banki opciós és bónuszprogram keretében megvett részvényeket finanszírozó hiteleket, privát érdekeltségei körében tőkét emelhessen és új érdekeltségeket szerezzen, illetve alapítson. A közlemény emlékeztet arra, hogy törvényi előírások miatt idén ennél korábban nem is kerülhetett volna sor az akcióra (az igazgatóság tagjai az éves mérleg elfogadása előtt, illetve a gyorsjelentések közzététele előtt 15 nappal nem üzletelhetnek saját részvénnyel), és az időzítés mind a DSK-szerződés megkötésétől, mind a kormányzati lakáshitel-támogatás rendszerének megváltoztatásától független.
Csányi Sándor tulajdonában egyébként 1 millió 574 ezer 945 részvény maradt, amelyek piaci értéke meghaladja a 3,8 milliárd forintot. Ez a legnagyobb alkalmazotti kézben lévő magyar tőzsdei részvénypakett. (A Fotex és a Zwack Unicum Rt. elnöke ugyan közvetve nagyobb értékű részvénycsomagot birtokol a cégében, de sem Várszegi Gábor, sem Zwack Péter nem alkalmazottja a vállalatának.)
Mivel a májusban kiosztott vezetői opciós és a novemberi bónuszrészvényeket az OTP vezetői gyakran hitelből fizetik ki (a vételár nagyjából az egy évvel korábbi piaci árszint fele, ami legutóbb 1200 forintot jelentett), elképzelhető, hogy a meglevő részvények jelentős része sincs teljesen kifizetve. Csányi más irányú vállalkozásairól - amelyek most a jelentés szerint esetleg tőkejuttatásra számíthatnak - sokféle mendemonda kering. Az OTP-elnököt az utóbbi másfél évben többször összefüggésbe hozták a Dalmandi Mezőgazdasági Rt. privatizációjával, illetve a Mizo Rt. újraélesztésével (mindkét agrárcégre rá is férne némi tőkeinjekció), de „nevére” csak egy céget vett: a többségi tulajdonában lévő Villányi Borászati Rt.-t tavaly november óta Csányi Pincészet Rt.-nek hívják.
