BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tőzsdei előkészületek az FHB-nél

2003. május 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Földhitel- és Jelzálogbank Rt. (FHB) pénteki közgyűlése a társaság tőzsdei privatizációjának előkészítését végezte el. A pénzintézet működési formáját nyilvánossá alakították és meghatározták a tőzsdei bevezetés feltételeit - derült ki Gyuris Dániel vezérigazgató szavaiból a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón. A bank alaptőkéjét 100 százalékos árfolyamon 4,1 milliárd forintról 6,6 milliárd forintra emelte az ÁPV Rt., ami így 6,6 millió darab 1000 forint névértékű részvényből áll. Ebből a bank függetlenségének megőrzése érdekében két részvényosztályt alakítottak ki.
Az „A” sorozat 5,8 milliárd forint értékű törzsrészvényből, a „B” sorozat pedig 800 millió forint névértékű - főbb kérdésekben (így egyesülésben-átalakulásban, tőkeemelésben) vétójogot biztosító - szavazatelsőbbségi részvényből áll. A „B” sorozat vevői az FHB mai partnerbankjai lesznek, amelyek a törzsrészvény árfolyamánál jóval magasabb áron kapják papírjaikat.
A közgyűlés az ellenséges felvásárlás megakadályozása érdekében bevezetett két másik szabályt is. Eszerint a kétszázalékos tulajdoni részesedés elérése bejelentési kötelezettséggel jár, és a tulajdonszerzés mértékétől függetlenül a részvényesek csak 10 százalék erejéig gyakorolhatják szavazati jogaikat.
A szavazatelsőbbségi pakett egy megegyezés eredményeként várhatóan csak „családon belül”, azaz a partnerbankok között adható-vehető majd. A közgyűlés egyik határozata szerint a bankvezetés három évre felhatalmazást kapott az alaptőke összesen 25 százalékát meg nem haladó tőkeemelésre, amit „A” vagy „B” sorozatú részvények kibocsátásával, illetve az alaptőkén felüli vagyon alaptőkévé alakításával egyaránt megtehet. A banknál már jelentkeztek stratégiai befektetők, így az EBRD és biztosítótársaságok. Tőlük, vélhetően még az idén, 3-5 milliárd forint összegű alárendelt kölcsöntőkét vesz fel az FHB, hogy szavatolótőkéjét 10 százalék fölött tartsa a következő két évben is - jelentette be Gyuris Dániel. Ennek kamata a jelzáloglevél kamata és a részvényekhez kapcsolódó becsült hozamelvárás között lesz majd - mondta el a vezérigazgató. Egyelőre nyitva maradt, hogy mi lesz az FHB tulajdonában lévő 350 millió forint névértékű sajátrészvény-csomaggal és még nincs döntés a bankvezetésnek ebből szánt részvényjuttatásról sem.
Az FHB a jelzáloghitelek csökkenő állami támogatása ellenére - bár átmeneti visszaesésre számít - nem változtat 900 millió forintot meghaladó nagyobb adózás előtti éves nyereségtervén. Ezt az is alátámasztja, hogy az előrehozott keresletnek köszönhetően az első négy havi adózás előtti eredmény 800 millió forint volt. Április 30-áig 160 milliárd forint fölötti méregfőösszeget ért el a bank, az éves terv 190 milliárd. Az év végi hitelállományt 220 milliárd forintra tervezik. A jelzáloglevél-állomány most 171 milliárd forint.
Az FHB a jövőben nem marad a lakossági lakáshitelezésnél, a lakáshitelhez hasonló kamattámogatású földhitel nyújtásában is részt venne (földhitellel már most is foglalkozik), valamint a bérlakásépítés finanszírozásába is beszállna - mondta Gyuris. A bank előkészített egy 1 milliárd euró értékű külföldi jelzáloglevél-kibocsátást, de amíg a magyar tőkepiac felszívja az FHB-s papírokat, addig nem lép ki a nemzetközi porondra. Az FHB-nél most zajlik egy átfogó PSZÁF-vizsgálat, a bankvezér azonban nem vár negatív eredményt ettől.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet