BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Aláírták a DSK privatizációs szerződését

Az OTP négy-öt év múlva 60 millió euró éves nyereséget vár a frissen megszerzett bolgár DSK Banktól - mondta Csányi Sándor a privatizációs szerződés aláírását követően Szófiában. A bank azonban a DSK megszerzésével nem tett le újabb akvizíciókról, többek között az Erstével versenyezve elindulnak a Postabank-tenderen, de a szerbiai és romániai terjeszkedés is napirenden van.

2003. május 20. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója és Wolf László, a bank akvizíciókért felelős vezérigazgató-helyettese tegnap aláírta a szerződést a bolgár DSK Bank megvételéről. A bolgár fél részéről Milan Velcsev pénzügyminiszter, a Bolgár Bankkonszolidációs Társaság (BKK) elnöke, valamint Nyikolaj Vasziljev, a miniszterelnök helyettese szignálta a megállapodást.
A zárás mintegy két hónapon belül, legkorábban július végén történhet meg, az akvizícióra ugyanis áldását kell adnia a magyar és a bolgár bankfelügyeleti hatóságnak és mindkét ország versenyhivatalának is. Csányi Sándor a ceremónia után a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy az OTP eddig a vételár mintegy 10 százalékát utalta át egy zárolt bankszámlára, a többit a zárás után folyósítják. Hozzátette, hogy a jelenlegi tervek szerint a társaság nyeresége a következő év során a beruházásoknak köszönhetően a jelenlegivel azonos szinten alakul majd, 2005-től azonban emelkedésnek indul. A várakozások szerint a bank tőkearányos nyeresége (ROE) három éven belül az OTP mutatójával megegyező, 20 százalék feletti lesz, míg 2007-2008-ra az a cél, hogy a DSK a 311 millió eurós befektetéshez képest érjen el 20 százalékos ROE-t (ez 60 millió eurót meghaladó éves profitot feltételez). Erre egyébként megvan minden esély, hisz a társaság már most is jelentősen növelte nyereségét, amely az első negyedévben 7,5 millió euróra rúgott.
Az OTP vállalta, hogy az amortizációt és a nyereséget Bulgáriában fekteti be, elsősorban a bankfiókok felújítására, a számítógéppark és a berendezések korszerűsítésére, fejlesztésére költ majd. A NAPI Gazdaság számításai szerint ez az összeg a tervezett ötéves periódus alatt elérheti a 300 millió eurót. A bank a lakossági hitelek és a biztosítások terén, valamint az ügyfelek számát tekintve a legnagyobbnak számít, ám a mérlegfőösszeg szempontjából megelőzi az olasz UniCredito tulajdonában lévő BulBank. Az OTP célja, hogy a DSK öt év alatt Bulgária legnagyobb bankjává váljon, továbbá, hogy a lakossági devizaszolgáltatások és a vállalati hitelek területén is mintegy 20 százalékos részesedést érjen el.
Nyikolaj Vasziljev miniszterelnök-helyettes, aki az egykori Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen szerezte diplomáját, így remekül beszél magyarul, a NAPI Gazdaság kérdésére cáfolta, hogy az OTP változtatásokat tervezne a DSK-menedzsmentben; korábban felröppent ugyanis a bolgár sajtóban, hogy ő venné át a cég elnöki posztját.
Vasziljev elmondta: a DSK eladásával - amely több bevételt hozott országának, mint az összes többi bankprivatizáció együttvéve - lezárult a bolgár bankszektor magánosítása. A bolgár állam a közeljövőben a távközlési ágazat elakadt privatizációján túl a villamosenergia-szektort kívánja értékesíteni.
Csányi Sándor elmondta, hogy a DSK-val együtt összesen öt bankot világítottak át, ám a DSK esetében volt a legkisebb az eltérés a könyvekben szereplő adatok és a valós számok közt. Szót ejtett arról, hogy a BKK bizonyos típusú, általában „biztos” hitelekre adott garanciát. Amennyiben a BKK megszűnik, szerepét és a garanciavállalást az állam veszi át, de véleménye szerint ezeket a garanciákat soha nem hívják le.
Újságírói kérdésre elmondta, hogy terveik szerint továbbra is folytatják az akvizíciókat, így újra szembekerülhetnek az Erste Bankkal, hiszen pályáznak a Postabank megszerzésére is. Csányi nagy ellenállásra számít a piac részéről, mert egyes vélemények szerint a Postabank „bekebelezésével” domináns piaci szereplővé nőné ki magát az OTP. Az elnök-vezérigazgató szerint viszont ez a veszély nem reális.
Egy, a NAPI Gazdaságnak adott korábbi interjújában Csányi azt mondta, a maximális cél az, hogy megszerezzék a Postabankot. A minimális cél pedig, hogy nagyon megdrágítsák a megvételét az ellenfeleknek.
Az OTP tervei közt továbbra is szerepel a szabadkai Novosadka Banka megszerzése, valamint egy romániai zöldmezős beruházás, amelynek keretében három év alatt 30-40 bankfiókból álló hálózatot hoznának létre. Ennek keretében nemcsak Erdélyben, de Románia más táján lévő nagyvárosokban is meg kívánnak jelenni.
Csányi elmondta: akár mindhárom célt meg tudják valósítani a tőkeemelés nélkül, legfeljebb alárendelt kölcsöntőke-bevonást kell végrehajtani. Az OTP tőzsdei értéke ugyanis 2,9-szerese a könyv szerinti értéknek, és ez egész Európát tekintve nagyon erős mutató.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet