A BÉT elmúlt hároméves mélyrepülése után ha nem is lehet meghirdetni a következő hosszt, de egyre több a biztató jel. A tőzsdei mezőny ugyan inkább fogy, mint gyarapszik - két év után az első bevezetés, a Forrásé június végére várható -, de legalább a parketten szereplő cégek eredménye javul (ennek hatására immár az index is tartósan a 8000 feletti, himalájai magaslatokban tartózkodik). A 22 A kategóriás tőzsdei társaság összesített nettó eredménye (igaz, a Zwack, mint mindig, most is adó előttit közölt) a tavalyi 58 milliárd 251 millió forintról 74 milliárd 146 millióra nőtt. A 27,3 százalékos növekedés túlnyomó része a Molnak és az OTP-nek köszönhető. A 74 milliárdos érték nominálisan legalábbis meghaladja az eddigi, 2000. első negyedévi 71 milliárdos rekordot.
A 22 tőzsdei cég összesített árbevétele (a két bank esetében kissé önkényesen a bruttó kamat és a nettó díj- és jutalékbevétel összegét tekintettük árbevételnek) a tavalyi 728 milliárdról 798 milliárdra, 9,6 százalékkal, üzemi eredményük 76,5 milliárdról 105,8 milliárdra nőtt. Az árbevétel-arányos üzemi eredmény a tavalyi 10,2 százalékról 13,3 százalékra emelkedett, ezen belül különösen a Richter 27 és a Matáv 25 százalék feletti értéke kiugró. (Meglepő viszont, hogy a korábban igen magas mutatóval rendelkező Zwackot két hagyományos termelő vállalat, a BorsodChem és a Globus is megelőzi e téren.) A húsz nem banki jellegű tőzsdei cég együttes pénzügyi vesztesége a tavalyi 7 milliárd forintról 21,7 milliárd forintra nőtt, ami egyértelműen a forint január elejétől március végéig bekövetkezett 4 százalékos gyengülésével függ össze. A pénzügyi veszteség kilenctizedét egyébként a Mol és a Matáv vesztesége - jórészt kamatkiadása, a devizahiteleken elszenvedett árfolyamvesztesége - adja. Pozitív pénzügyi eredménnyel - mint már évek óta - jószerével egyedül a Richter dicsekedhet (844 millió forint).
A profitnövekedés zömét három megtáltosodott blue chip, a Mol, az OTP és a Richter adta. Az első a gázüzletág veszteségétől szinte megszabadulva saját legjobb, három évvel ezelőtti első negyedéves teljesítményétől (24,7 milliárdos profit) alig elmaradva duplázta profitját (22,8 milliárd, szemben a tavalyi 10,2 milliárddal). Ráadásul a számokban az ugyancsak erőteljesen működő Slovnaft még csak 36 százalék erejéig van benne. Az OTP tizedik éve képes az infláció sokszorosával - idén csaknem tízszeresével - gyarapítani jövedelmezőségét (20,5 milliárd) és most először sikerült a nyereség összegét tekintve leköröznie a Matávot (19 milliárd). A távközlési cég 4,7 százalékos profitvisszaesése inkább kellemesen lepte meg az elemzőket, mert a vezetékes szegmens tartósan romló teljesítménye, illetve a mobilőrület lecsengése miatt rosszabbra számítottak. A Richter a gyenge dollár ellenére 8,2 milliárdos, a tavalyit harmadával felülmúló profitot produkált, itt a korábban megszokott orosz piaci expanzió helyett az EU és az USA piacaira irányuló hatóanyag-szállítások és a magyar gyógyszereladások dinamikus növekedése húzta fel az eredményt. A négy blue chip adta az összesített eredmény 95, a veszteségek nélkül számított bruttó profit 88 százalékát.
A mezőny széthúzódását jelzi, hogy a tavalyi 3 helyett idén már 7 cég gazdálkodása volt veszteséges (összesen 4,4 milliárd forint erejéig) az első negyedévben. Közülük a Fotex 13 éves tőzsdei pályafutása első veszteséges gyorsjelentését (-306 millió forint) adta közre, a cégcsoportot az Ajka Kristály révén a dollár mélyrepülése (egy év alatt 19 százalékot veszített értékéből a forinthoz viszonyítva az amerikai valuta), valamint a Keravill és a zenei divízió visszaesése hozta nehéz helyzetbe. A Danubius 2,1 milliárdos vesztesége az idegenforgalom visszaesése miatt nem volt igazán meglepetés, és év végéig ki lehet köszörülni a csorbát. Ugyanakkor a tavaly még nyereséges Rába 2,17 milliárdos és az ugyancsak nyereségből veszteségbe váltó Pannonplast 350 milliós mínusza komoly strukturális gondokat jelez előre. (A piac viszonylagos hatékonyságát jelzi, hogy a tavalyitól alig elmaradó BUX-szint mellett e két papír értéke harmadát elvesztette.) Önmagához képest javított (95 millióról 60 millióra mérsékelte veszteségét) a Humet, ám a 33 milliós árbevétel duplájára rúgó veszteség nem sok jót ígér a roborálószer-gyártó hazai befektetőinek.
A középmezőnyben a tavaly még csak jelképes profitot elérő, év végére tetemes veszteséget összeszedő Graphisoft magára találása számít jó hírnek. Az építészetiszoftver-gyártó 196 milliós nyeresége reményt nyújt a cég lassú talpra állására. E körben a Globus nyújtotta a legjobb teljesítményt, eredménye csaknem duplázva, 882 millió forintra nőtt. A Zwack viszont - részben a húsvét második negyedévre esése miatt - megfelezte profitját (251 millió forint). A tőzsdei búcsúra készülő, nyilvános ajánlat után lévő Inter-Európa is javított, csaknem félmilliárdos eredménye már a régi, 1998 előtti időket idézi.
A pénzügyi mutatókból kitűnik, hogy a cégek értékelése tavaly óta nem sokat változott. Könyvértékéhez képest továbbra is az OTP-t tartják a legtöbbre (a saját tőke 265 százalékára), míg a három éve még a könyvértéke ötszörösét érő Matáv P/BV mutatója mindössze 165 százalék. A Richter és a Zwack - jó eredménytermelő képessége okán - a saját tőke 188 százalékán forgott tegnap. A másik gyógyszergyár, a befektetőinek idén amúgy csalódást okozó Egis (eredménye egyötödével, 2,6 milliárdra csökkent) viszont még könyvértékét sem éri meg.
A legalábbis a papírforma szerint alulértékelt részvények mezőnyét a Pannonplast és a Fotex vezeti (32, illetve 36 százalékos P/BV mutatóval), de más-más okból. Előbbi jószerével már túl van egy felvásárláson, utóbbinál ennek viszont nincs realitása és mindkét cég veszteséges volt idén. A nyereséges cégek között a Globus a leginkább alulértékelt (még a könyvérték 60 százalékát sem éri el a kapitalizáció), pedig a papír tavaly óta 30 százalékkal drágult. A korábbi években hol nagyon alul-, hol felülértékelt BorsodChem és TVK tőzsdei kapitalizációja most éppen nagyjából megfelel a cégek saját tőkéjének.
Egy évvel ezelőtt (NAPI Gazdaság, 2002. május 16., 9-11. oldal) az első negyedév nyomán azt jósoltuk, hogy 2002-ben 25 százalékkal nőhetnek a tőzsdei profitok. Az év egészét tekintve az eredmények 29 százalékkal múlták felül a 2001-est. Most valószínűleg valamivel kisebb lesz a növekedés, de megkockáztatható, hogy 20 százalék feletti lesz a nettó profitok növekedési üteme. Így a negyedéves jelentésre kötelezett tőzsdei cégek (öt B kategóriás áramszolgáltató kivételével valamennyi nagyobb és közepes tőzsdei cég e körbe tartozik) 2003-as összesített eredménye most először meg fogja haladni a 300 milliárdos értéket. (Viszonylag nagy bizonytalanságot a Mol és a dollárkurzus miatt a Richter eredménye hordozhat, a Danubius, a Fotex és a NABI év végéig ledolgozhatja veszteségét.) Ennek alapján a befektetők is - legalábbis óvatos - optimizmussal nézhetnek az idei év elé. Ugyanakkor nem árt szem előtt tartani a régi tőzsdei bölcsességet is: a hossznak a jó vállalati eredmények csak szükséges, de nem elégséges feltételei.
