BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

MOL: 25 százalék alatt az állam

2003. április 11. péntek, 13:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Almás Andor
Évekkel ezelőtt hatalmas felzúdulást keltett volna, ma már talán csak egy kis hír a többi között, hogy az állami tulajdon – hajdan törvény által védett – 25 százalékos aránya immár e szint alá került a Molban. A Mol – méretét és gazdasági jelentőségét tekintve Magyarország talán legfontosabb gazdasági társasága – a Slovnaftban történő többségi tulajdonszerzéssel kapcsolatban emelte alaptőkéjét. Emiatt a mindeddig 25 százalékos tulajdoni hányaddal bíró ÁPV Rt. – amelynek befolyása ennél valamivel nagyobb volt az olajtársaság tulajdonában levő sajátrészvénycsomag miatt – tulajdoni aránya 22,73 százalékra, befolyása 23,64 százalékra csökkent.
A változás kicsinek tűnhet, de a részvénypiacon járatos befektetők számára igen nagy változást jelent. Mostantól ugyanis az állami tulajdonos számára már nincs értelme részvényeit tovább megtartani – legalábbis 10 százaléknál nagyobb mértékig – ahhoz, hogy egy közgyűlésen többletjogokkal rendelkezzen (leszámítva az aranyrészvényhez kapcsolódó jogokat).
Az állam mellett várhatóan már két önálló nagyrészvényes is megjelenik majd. Egyik a korábban 10 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező OMV, amelynek tulajdoni hányada 9,09 százalékra, befolyása pedig 9,49 százalékra csökkent (ez akár jó ok is lehet számára vásárlásra, hiszen közgyűlést önállóan összehívatni csak 10 százalékkal tud). A másik a Slovbena–Slovintegra-páros, amelynek tagjai Slovnaft-részvényeikért cserébe kapták – részben az alaptőke-emelésből, részben a sajátrészvénycsomagból – papírjaikat. Értelemszerűen csökkent a befolyása a J.P. Morgan letétkezelőnek is, 14,07 százalékra, ami 14,64 százalékos részvénytulajdont jelent, mögötte azonban sok kisebb részvényes áll.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet