BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Keveset ajánlott a Mol?

Tovább folyik a harc a Slovnaft-ajánlat körül, a szlovák pénzügyi felügyelet nem hagyta jóvá a Mol által felkínált 1200 koronás árat. A Mol fellebbezni fog, a kisrészvényesek nevében fellépő J&T Securities pedig rendkívüli közgyűlést kezdeményezett.

2003. április 8. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kötelező nyilvános vételi ajánlat Szlovákiában sem könnyen eldönthető kérdés. A március 20-i, szokatlanul nagy mértékű áremelkedés és forgalomnövekedés óta egyre élesedik a harc a legnagyobb szlovákiai külföldi befektetővé előlépett Mol és a Slovnaft kisrészvényeseinek nevében fellépő - egyébként a második legnagyobb Slovnaft-tulajdonos - J&T Securities között. A szlovák pénzügyi felügyelet (ÚFT) a harcban az utóbbi pártját fogja. Tegnapi közleményében ugyanis a Mol által benyújtott ajánlattervezetet inkorrektnek és félrevezetőnek minősítette.
A közlemény szerint a Molnak nem kellett volna nyilvánosságra hoznia a vételi ajánlatában foglalt 1200 koronás árat, amíg az ajánlatot a felügyelet jóvá nem hagyta. Ugyanakkor a közlemény felhívja a figyelmet arra is, hogy amíg a hivatal nem dönt úgy, addig egy tőzsdei kötést - például a vitát kiváltó 202 ezer darabos, 1541 koronán született kötést - nem lehet érvénytelennek tekinteni. Ezért a Molnak a szlovák felügyelet álláspontja szerint a vitatott kötéssel is számolnia kellett volna az ajánlattétel minimális árfolyamának kiszámolásakor.
A J&T Securities képviselője eközben bejelentette, hogy három, az alaptőke 5,83 százalékát birtokló részvényes nevében közgyűlés összehívását kezdeményezte a Slovnaftnál.
A Mol felvette a kesztyűt, és bejelentette, hogy fenntartja azt az állítását, hogy március 20-án a pozsonyi tőzsdén tisztességtelen árfolyam-befolyásolás történt. Szerintük ennek körülményeit kellett volna előbb vizsgálni, és csak ezt követően szabadott volna dönteni az ajánlatról. Ezt a lépést nem tartják jogszerűnek az olajcégnél, és 15 napon belül fellebbeznek ellene. A korai közzététellel kapcsolatban Felkai György kommunikációs igazgató a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, az 1200 koronás árat a Mol éppenhogy nem félrevezetési, hanem az egyenlő tájékoztatás céljából tette közzé, mivel az Szlovákiában már széles körben kiszivárgott.
A több mint 30 millió dolláros tétért - a vitatott kötés következtében emelkedő átlagár ekkora különbséget eredményezhet a közkézen levő 29,92 százaléknyi Slovnaft-részvényért a nyilvános ajánlatban kifizetendő teljes összegben - folyó harc tehát fokozódik. A kimenetelét nehéz megjósolni, hiszen (bár a manipulatív célú árfolyam-befolyásolás ténye eléggé nyilvánvaló, akár csupán abból a tényből következően is, hogy március 20-át leszámítva összesen nem fordult meg 90 ezer Slovnaft-részvény a pozsonyi tőzsdén és 1541 koronás is csupán egyszer volt, se előtte, se azóta még közel ilyen magas ár sem) egy tőzsdei kötésről nem könnyű bizonyítani, hogy tisztességtelen árfolyam-befolyásolás céljából köttetett. A szlovák felügyelet hozzáállásából pedig nem látszik, hogy túl sokat akarna tenni ezért, hiába akár a londoni, akár a magyar felügyelet ezzel kapcsolatos esetleges segítsége.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet