BUX 139128.06 -0,12 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Édes- és vegyipari tőzsdeaspiránsok a BÉT-en

2003. április 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kibocsátók számának növelését és a sikeres középvállalatok tőzsdére csalogatását zászlajára tűző Budapesti Értéktőzsde az RTL Klub és a Wallis után a Tőzsdeképes Cégek Klubjának két újabb tagját mutatta be. A Magyarországon már 1906 óta jelen lévő Stollwerck Budapest Kft. és az egy ígéretes - TVK-s berkekben kifejlesztett - adalék anyagot hasznosítani igyekvő Syntumex Kft. más-más okokból találja vonzónak a tőzsdei megjelenést.
A Syntumex tevékenységét tekintve innovációs társaság, mely már eljutott saját eljárásának üzemi megvalósítása során az ipari termelés fázisába. A cég egy újfajta műanyag-feldolgozási eljárást fejlesztett ki, melynek segítségével vegyes - tehát nem szelektált - műanyaghulladékból - amelyet eddig csak szemétlerakó helyeken lehetett tárolni vagy elégetni - újrahasznosítható ipari alapanyag készíthető. Az így nyert termék, a Syntumen bitumenadalékként hasznosítva jelentősen javítja az aszfaltutak tulajdonságait, illetve kiváló fedéllemez készíthető belőle. (Ilyet használtak adalékként a Dózsa György út és a Rákóczi út buszsávjának felújításakor). Az 1997-ben a TVK leányvállalataként alapított céget tavaly augusztusban vásárolta meg négy magánszemély, köztük a tiszaújvárosi céget sokáig igazgató Pálfi Sándor és az eljárást kifejlesztő professzor. A cég jelenleg a TVK gyár területén bérelt üzemben gyártja egyetlen, ám széles felhasználási lehetőségekkel rendelkező termékét.
A Syntumex Kft. azonban saját meglátása szerint sem teljesen tőzsdeérett még, Nemcsek Tibor tulajdonos szerint még néhány év szükséges lehet a megmérettetésig. A cég 228 milliós saját tőkéjével - amelynek a legnagyobb részét a 190 millió forintra értékelt szabadalom teszi ki - egyelőre valóban kicsinynek tűnik a tőzsdére menetelhez, ám a környezetvédelmi fejlesztések nyomán várhatóan dinamikusan növekvő árbevétel hamarosan börzeéretté teheti a Syntumexet is. A cég középtávú fejlesztési terveiben szerepel a tőzsdére lépés, hiszen gyáruk lassan teljes kapacitással üzemel, az új gyártósor kiépítéséhez szükséges 2-3 milliárd forintot nyilvános kibocsátással szeretnék bevonni.
Az önmagát a magyar édesipar zászlóshajójaként aposztrofáló Stollwerck Budapest Kft. méreteit tekintve már érettnek tűnik a parketten való megjelenéshez. A 6,5 milliárd forintos saját tőkéjű társaság tavaly 12,3 milliárd forintos árbevétel mellett 208 millió forint profitot termelt. A társaság esetében sürgős tőkeigény nem indokolja a tőzsdei megjelenést, erre legkorábban az uniós csatlakozást követően lehet szükség. A termékeinek 35 százalékát külföldön értékesítő Stollwerck számára azonban jelenleg az lehet a legfontosabb, hogy kiderüljön, kié is valójában (NAPI Gazdaság, 2002. augusztus 11., 4. oldal). A Stollwerck AG-tól ugyanis 2001 nyarán a KraftFoods vásárolta meg a társaságot, ám egy ügyes húzással a Raiffeisen Equity Fund a Kraft elébe vágott és megszerezte az édesipari kft.-t. Az ügylet egyelőre a cégbíróságon és a fővárosi bíróságon pihen, ráadásul még a GVH sem bólintott rá az üzletre. Az anyacéggel is folyó perek során ráadásul akár nevét is könnyen elvesztheti a tőzsdére menetelt legkorábban 2005-re tervező társaság.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet