Botrányba fulladhat a Mol szlovákiai terjeszkedésének utolsó szakasza, s a magyar olajtársaságnak a vártnál jóval többe kerülhet a Slovnaft többségi részesedésének megszerzése. A pozsonyi értékpapír-felügyelet (ÚFT) ugyanis két pozsonyi brókercég kérésére - egyikük a több mint 15 százalékos Slovnaft-tulajdonhányaddal rendelkező J&T Finance Group érdekeltségébe tartozik, amely egyébként az egyik vizsgálat alatti tőzsdei kötés eladója - felfüggesztette a Slovnaft alaptőkéjének 31,6 százalékát képviselő 6 millió 520 ezer 691 darab Slovnaft-részvény átruházására vonatkozó megbízás végrehajtását. Közben a Mol maga is kérte a felügyeletet, hogy indítson vizsgálatot egy március 20-án született, önmagában az elmúlt félévi tőzsdei forgalom mintegy 2,5-szeresét kitevő üzletkötés ügyében.
A Mol közleményben tájékoztatott arról, hogy március 24-én megkezdte annak a tranzakciónak a végrehajtását, mellyel a Slovbena a.s. és a Slovintegra a.s. társaságokkal kötött tavaly novemberi megállapodás értelmében megszerezheti a Slovnaft többségét. A két szlovák cég lejegyezte a Mol 9 millió 817 ezer 578 újonnan kibocsátandó C sorozatú törzsrészvényét, illetve a Mol transzferálta 984 ezer saját részvényét a szlovák társaságoknak. A tranzakció további lépéseként a Slovbena és a Slovintegra az ING Bratislaván keresztül megbízást adtak 6 520 691 Slovnaft-részvénynek a Molra történő átruházására, amiből
4 530 317 részvény apportként került volna átutalásra. A tranzakció azonban a felügyelet és a tőzsde felfüggesztő határozata miatt függőben van, akárcsak annak a másik kötésnek az elszámolása, mely március 20-án született 202 ezer részvényre 1541 koronás áron, s amely miatt a Mol kért vizsgálatot.
Ezzel gyakorlatilag állóháborúvá merevedett a küzdelem a legnagyobb szlovákiai külföldi befektetőként fellépő Mol és a 15 százalékos részvénycsomagjával a kisrészvényesek érdekeinek védelmét hirdető J&T Finance Group között (a társaság egyébként 2001-ben - akkor is vitatott körülmények között - tőzsdei aukción az államtól szerezte Slovnaft-részvényeinek jelentős részét).
A J&T képviselői Szlovákiában szerdán tartott sajtótájékoztatójukon kifejtették, hogy céljuk a vizsgálat kezdeményezésével az, hogy a Mol által a tranzakció lezárultával kötelezően megteendő vételi ajánlat árfolyamát feltornásszák. Szerintük ugyanis a Mol valójában részvényenként mintegy 2200 koronát fizet a Slovbenának és a Slovintegrának a 31,6 százalékos részvénycsomagért, és ezt is be kellene számítani az elmúlt hat hónap kötései közé. Ezzel a féléves átlagárfolyam 1540 koronára nőne, és ez lenne a nyilvános vételi ajánlat minimumárfolyama. A Mol viszont azzal érvel, hogy a Slovbenával és Slovintegrával létrejött megállapodása nem tőzsdei kötésre vonatkozik, a pozsonyi tőzsde csupán annak elszámolásában működik közre (Szlovákiában a tőzsde végzi az elszámolóházi tevékenységet is). Ugyanakkor felhívja a figyelmet a március 20-i 202 ezer darabos üzletre, mely háromnapi folyamatos limittel történő emelkedés után a hét elejéhez és a korábban megszokott szinthez képest 30 százalékkal magasabb áron történt (a megelőző 180 nap összes forgalma nem érte el a 90 ezer darabot). Az olajcég szerint itt mindenképpen felmerülhet a tisztességtelen árfolyam-befolyásolás gyanúja. (Noha ezt már nem mondták a Mol-vezetők, de mivel a kötés ugyanazon a napon született, mint a szlovák versenyhivatalnak az ügylethez adott hozzájárulása, talán a bennfentes kereskedelem gyanúja sem egészen légből kapott.)
A kötélhúzás eredménye a szlovák felügyelettől függ, amelynek 30 napja van arra, hogy a két vizsgálat kérdésében döntsön. A J&T Finance Group, mely Szlovákiában korábban is ismert volt sokak által agresszívnak tartott befektetési stratégiájáról, a Mol-vezetők állítása szerint az elmúlt időszakban többször is felkínálta Slovnaft-részvényeit a Molnak, éppen 1540 koronás árfolyamon. Úgy tűnik, most a társaság eltökélt szándéka, hogy kikényszerítse a Molból az általa kívánt árfolyamot. Ha mármost a Molnak a vártnál magasabb áron kell ajánlatot tennie, ez különböző számítások szerint 12-15 milliárd forinttal vagy akár még nagyobb összeggel növelné kiadásait.
