Talán a sors iróniája, hogy az elmúlt 16 hónap legnagyobb olajáresésének napján jelentették be a régóta várt hírt, mely szerint a Mol végre jog szerint is tulajdonosává vált a Jukosszal alapított közös vállalatnak. Eddig ehhez bizonyos engedélyek és a Transznyefttel kötendő szállítási megállapodás hiányzott. A 20 millió tonnás bizonyított készlettel rendelkező Zapadno-Malobalik olajmező közös kitermelésére alakult vállalkozás 50-50 százalékban van a magyar és az orosz olajcég tulajdonában. A két cég a fele-fele arányú tulajdonmegoszlást az igazgatóságban is megjeleníti, 3-3 tagot delegálnak a testületbe (NAPI Gazdaság, 2003. december 23., 9. oldal).
A Mol az orosz piac második legnagyobb, de legdinamikusabban fejlődő olajvállalatával való társulástól azt reméli, hogy 2005-re - amikor az olajmezőn a napi termelés a jelenlegi 19 ezer hordóról 55 ezerre nő - megduplázhatja olajkitermelését. A nyugat-szibériai Hanti-Manysi autonóm területen fekvő kőolajmező a mintegy 145 millió hordós bizonyított készleten felül - amelyből a két cég által birtokolt Zapadno-Malobalik mező 20 milliót képvisel - további valószínűsíthető készlettel és megfelelő infrastruktúrával is rendelkezik. A partnereknek az olajmezővel kapcsolatos teljes befektetése várhatóan el fogja érni a 300-350 millió dollárt, amiből a Molt eddig mintegy 100 millió dolláros beruházási kötelezettség terhelte.
A partnerek együttműködése nem jelenti azt, hogy a Jukosz valamilyen formában a Mol felvásárlására törekedne. Ezt a már korábban is többször kifejtett álláspontot erősítette meg tegnap a Magyar Hírlapban megjelent interjújában Fazakas Imre, a Jukosz közép-kelet-európai vezetője is, aki hangsúlyozta, hogy továbbra is elsősorban vevőként számítanak a Molra.
