BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágulhat az Unipetrol privatizációja

2003. március 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh alkotmánybíróság tegnapi döntése értelmében a privatizációs ügyletek sem képezhetnek kivételt: a vásárlóknak a kisrészvényesek számára is kötelező ajánlatot kell tenniük. A döntés akár jelentősen is megemelheti az Unipetrol cseh olaj- és vegyipari holding megvételéhez szükséges összeget a versenybe szálló cégek - köztük a várakozások szerint a Mol-Slovnaft páros - számára. Ez pedig magának az ügyletnek a létrejöttét is veszélyeztetheti, de szinte bizonyosan csökkenteni fogja a cseh állam által a tranzakcióból elérhető bevételt. A bíróság alkotmányellenesnek ítélte azt a kivételes szabályt, amely az állami vagyon vásárlói esetében lehetővé tette, hogy a vevők kibújjanak a cseh vállalatfelvásárlást szabályozó jogszabály - egyéb esetekben kötelező - rendelkezése alól. Ezáltal nemcsak az Unipetrol 63 százalékának, de a CEZ áramszolgáltatónak és a Cesky Telekom állami kézben levő részének privatizációja is drágulhat. A tegnap délutáni zárásra egyébként a Cesky Telecom részvénye 3, az Unipetrolé 6 százalékot emelkedett a prágai értéktőzsdén.
A cseh vagyonügynökség egyébként pont tegnap hirdette meg - a korábbi sikertelen pályázat után - az újabb tendert az Unipetrol privatizációs tanácsadói posztjára. A mostani felhívásra április 18-ig várják az ajánlatokat és három hónapon belül tervezik lezárni a kiválasztási folyamatot.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet